7.05.2024
Już 13 i 14 maja w Gdańsku odbędzie się I Kongres Umiędzynarodowienia poświęcony szkolnictwu wyższemu. Kilkuset przedstawicieli uczelni z całej Polski oraz goście zagraniczni spotkają się w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest współorganizatorem wydarzenia obok Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i IROs Forum. Kongres otworzy szeroką debatę ze środowiskiem akademickim na temat tego, jak mądrze pokierować internacjonalizacją kształcenia na polskich uczelniach.
W programie wydarzenia znalazła się międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych i administracji, w której udział wezmą: prof. Andrzej Szeptycki, dr Henryka Mościcka-Dendys oraz prof. Maciej Duszczyk. Wykład inauguracyjny wygłosi dr Laura E. Rumbley, dyrektorka ds. rozwoju, wiedzy i badań w Europejskim Stowarzyszeniu na rzecz Edukacji Międzynarodowej (EAIE).
Do udziału w dyskusji zaproszenie przyjęło wielu ekspertów z całej Europy, którzy podzielą się doświadczeniem w tworzeniu i wdrażaniu narodowych strategii umiędzynarodowienia, w tym m.in. przedstawiciele agencji odpowiedzialnych za rozwój nauki i szkolnictwa wyższego w Austrii, Czech, Finlandii, Niemiec i Słowacji. Uczestnicy debaty dyskutować będą w gronie międzynarodowym na temat rekomendacji dla Polski, która pod auspicjami NAWA już od stycznia br. prowadzi prace nad krajową strategię umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.
Podczas Kongresu omówionych zostanie wiele aspektów funkcjonowania polskich uczelni. Jednym z kluczowych tematów dyskusji będą programy wspólnych/podwójnych programów studiów czy wspólne/ podwójne dyplomy, które stały się ważnym narzędziem wsparcia współpracy między instytucjami edukacyjnymi na całym świecie. Szczególna uwaga poświęcona zostanie także korzyściom płynącym z umiędzynarodowienia badań i programów kształcenia, zarówno pod kątem tego, co jest wspólne, jak i różnic, m.in. kulturowych, językowych i administracyjnych. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki we współpracy z zagranicznymi partnerami oraz perspektywy rozwoju międzynarodowych badań i międzynarodowych programów kształcenia w Polsce w kontekście globalizacji edukacji i zmiany potrzeb rynku pracy.
W czasach, w których bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem, a jednocześnie wiele światowych problemów może być rozwiązanych tylko dzięki globalnej współpracy akademickiej, wypracowanie wspólnych rozwiązań, które mogłoby stać się częścią strategii umiędzynarodowienia, jest konieczne.
Wnioski z dwudniowych debat wyznaczą kierunek tworzenia krajowej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie Kongresu.
I Kongres Umiędzynarodowienia realizowany jest w ramach projektu pn. Strategia umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego: Działania FERS.01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym. Wartość projektu wynosi: 9 993 687,96 zł.