19.04.2024
International Scientific Students Conference to wydarzenie z blisko 30-letnią historią, w które angażują się kolejne pokolenia studentów zrzeszonych w Studenckim Towarzystwie Naukowym GUMed. Nie mogło go więc zabraknąć również w tegorocznym kalendarzu.
Do udziału w 29. edycji konferencji zgłosiło się blisko 300 uczestników i uczestniczek. Ponad 100 osób przyjechało do Gdańska zaprezentować swoje prace w ramach jednej z 12 sesji naukowych. Połowę z nich stanowili studenci i studentki z zagranicy. Tak imponujący wynik udało się uzyskać po raz pierwszy w historii ISSC i jest on dowodem na silną pozycję wśród studenckich wydarzeń naukowych w tej części Europy.
Konferencja rozpoczęła się 11 kwietnia br. Jej temat przewodni – Healthcare in motion: AI, Interprofessional Sciences and beyond – stanowił nawiązanie do współczesnych wyzwań w medycynie. Podczas pierwszego dnia obrad władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego reprezentowali prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich oraz prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych. Wykład inauguracyjny, zatytułowany HeartTech: A harmony between Doctor and AI wygłosił prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed.
W kolejnych dniach młodzi badacze i badaczki z Polski oraz Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Meksyku prezentowali prace oryginalne i studia przypadków w ramach sesji tematycznych z zakresu: onkologii, chirurgii, pediatrii, medycyny ogólnej, neurologii i neurochirurgii, psychologii i psychiatrii, położnictwa, zdrowia publicznego, a także nauk podstawowych. Równolegle odbywała się sesja plakatowa, a na zainteresowanych czekało także blisko 30 warsztatów praktycznych, m.in. z zakresu chirurgii, echokardiografii czy zastosowania AI w medycynie. Zaproszenie studentów przyjął również dr Maciej Bobowicz z II Zakładu Radiologii GUMed, który podzielił się swoimi doświadczeniami z realizowanych projektów badawczych podczas wykładu pt. Development and Regulation of trustworthy medical AI.
Już po raz trzeci autorom najlepszych prac przyznano nagrody naukowe o łącznej wartości 2 000 euro ufundowane przez firmę Servier Polska. Nagrody mają formę stypendium, które może być przeznaczone na opłacenie kosztów związanych np. z uczestnictwem w wybranej konferencji naukowej. Laureatów nagród naukowych wyłoniło podczas sesji planarnej interdyscyplinarne jury: prof. Miłosz Jaguszewski, prof. Michał Markuszewski, dr hab. Tomasz Stefaniak oraz prof. Edyta Szurowska. Nagrodę główną w wysokości 1000 euro otrzymał Ithamar Cheyne, student IV r. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za pracę pt. Comparison of Copper Oxide Dressings to Negative Pressure Wound Therapy in wound healing parameters. Dwie równorzędne nagrody w wysokości 500 euro trafiły do studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Pawła Korolkiewicza (V r.) za wystąpienie zatytułowane Psychologic Welfare and Burnout of Medical Students after COVID-19 Pandemic Lockdown in Poland oraz Alirezy Khosraviego (III r.) za referat pt. A Machine Learning Model for Risk Assessment of Stroke in Carotid Endarterectomy.
Nagrody zostały wręczone 13 kwietnia br., podczas ceremonii zamknięcia, której towarzyszył wykład dr Ishity Baruy z University of Oslo zatytułowany AI and the Art of Medicine: Blending Technology with Care. Dr Ishita Barua jest ekspertką w zakresie wykorzystania AI w opiece zdrowotnej, znalazła się na norweskiej liście Top 50 Women in Tech in 2022 oraz Top 30 Women in Norway influencing the AI sector. Badaczka gościła w Gdańsku po raz pierwszy, a podczas swojej wizyty spotkała się również z pracownikami i pracowniczkami GUMed zainteresowanymi tematyką AI w medycynie.
Do uczestników i uczestniczek konferencji zwrócił się na zakończenie również prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu IDUB. Podkreślił, że nauka składa się z wielu prób i błędów, które są wpisane w proces eksperymentowania i tworzenia. I choć nie kojarzą nam się najlepiej, to rozwój bez nich jest niemożliwy.
Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszyło spotkanie integracyjne, będące okazją do wielu inspirujących rozmów i nawiązania nowych znajomości. Tegoroczna konferencja ISSC została zorganizowana przy wsparciu Biura ds. Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
Głos na temat konferencji zabrała Shraddha Singh, przewodnicząca jej komitetu organizacyjnego.
– 29. ISSC zaprezentowała bogactwo znakomitych przedsięwzięć naukowych młodych badaczy i głównych mówców z Europy i zagranicy. Trzy dni wypełnione emocjonującymi dyskusjami i bezcennymi spostrzeżeniami, tworzące atmosferę pełną entuzjazmu i pasji do nauki! Jestem głęboko wdzięczna za możliwość współpracy i kierowania zespołem oddanych osób, które niestrudzenie poświęciły temu projektowi ostatnie sześć miesięcy – mówił Shraddha Singh.
O wydarzeniu opowiedział także prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii, ambasador Studenckiego Towarzystwa Naukowego GUMed.
– Z konferencją ISSC jestem związany od wielu lat, w czasie studiów pełniłem rolę współorganizatora, jak i współprzewodniczącego tego wydarzenia. Stanowi ono unikalną platformę stworzoną przez studentów i dla studentów. Daje możliwość spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach i twórczych, naukowych dyskusji w międzynarodowym gronie – podkreślał prof. Miłosz Jaguszewski. – Biorąc pod uwagę skalę, wysoki poziom umiędzynarodowienia, bardzo bogaty program wydarzeń towarzyszących można śmiało stwierdzić, iż staje się ona w rzeczywistości unikalnym wydarzeniem tego typu w Europie.
Jak wskazywał prof. Jaguszewski, potwierdzeniem skali konferencji jest rosnące grono sponsorów i patronów, do których w tym roku dołączył do nich Klub 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Komitet organizacyjny 29. International Scientific Students Conference
Przewodnicząca: Shraddha Singh
Wiceprzewodniczące: Gursimran Kaur Gaba, Maria Renke
Sekretarz: Wojciech Nazar
Sekcja sesji naukowych i wykładów
Eka Grandhe i Kornelia Polat (przewodniczące), Alowkikaa Bhala, Greshma Menon, Hanaf Alvi, Immanuel D’Costa, Javier Dios, Julia Żaworonek, Karolina Gruszka, Khushboo Verma, Maria Gac, Saloni Bhaskar, Unisha Adhikari, Yochi Okeke, Hanna Włodek, Wiktoria Senkbeil, Maja Marianna Siermantowska
Sekcja warsztatowa
Lars Andreas Morsund (przewodniczący), Aron DSouza, Hanaf Alvi, Janvi Chandalia, Kimia Rahmatian, Nicole Kivelä, Divya Thamizhini, Vyom Dixit,
Sekcja Logistyki
Barbara Panasiuk (przewodnicząca), Aarshia Gulhar, Alejandra Vivas, Bazim Shajahan, Jodie Chan, Julia Świrska, Kuba Szewczyk, Shweta Varghese, Wiktoria Kamienicka,
Sekcja PR
Nivedita Gopinath (przewodnicząca), Ritu Chhabria, Swamini Choudhari, Aditi Billore
Grafiki
Rose Maria James, Jakub Żelazny, Bonusha Jeyaseelan
Zdjęcia
Jerome Joseph, Jagannatha Giridhari
Sekcja Techniczna
Austin Pouya Airamanesh (przewodniczący), Anmar Al-Sabori, Thomas Flaminio, Tara Rajabalipour, Rawd Esper, Raana Kalantar, Berno Bonusha Jeyaseelan, Jerome Shibu Joseph
Sekcja Finansów
Maria Renke, Amelia Kot
fot. Jerome Joseph, Paweł Sudara/GUMed