Rozmawiali o laboratoryjnej diagnostyce medycznej

18.04.2024

W Sobieszewie w dniach 11-12 kwietnia 2024 r. pod patronatem rektora GUMed prof. Marcin Gruchały odbyła się XI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Pomorskie Spotkania z Diagnostyką 2024. Organizatorem spotkania był Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej. Twórcą programu naukowego multidyscyplinarnej konferencji była dr hab. Agnieszka Jankowska-Kulawy, kierownik Zakładu Medycyny Laboratoryjnej GUMed. Zaproszeni wykładowcy przedstawili najnowsze trendy i rekomendacje dotyczące różnych dziedzin laboratoryjnej diagnostyki medycznej.

W spotkaniu uczestniczyło 75 diagnostów. Swoją ofertę i prezentacje przedstawiło kilkanaście firm medycznych z całej Polski zajmujących się diagnostyką laboratoryjną. Konferencję rozpoczęła krótkim przemówieniem prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej prof. Katarzyna Winsz-Szczotka, która wygłosiła również wykład inauguracyjny dotyczący ważnej roli hormonów w procesie diagnostycznym. Rolę nowoczesnych badań laboratoryjnych, jako ważnego narzędzia w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych w swoim wykładzie przedstawił prof. Andrzej Szutowicz z Zakładu Medycyny Laboratoryjnej GUMed. Następnie prof. Bogdan Solnica z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UJ obszernie omówił problem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej z trombofilią w tle.


20240411_113611.jpg


Wyzwania klimatyczne i technologiczne dotyczące mikrobiologii w swoim wykładzie przedstawił dr Łukasz Naumiuk z Laboratorium Mikrobiologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, szpitala klinicznego GUMed. Przedstawiony przez prof. Grażynę Sygitowicz z Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej WUM wykład dotyczył natomiast miejsca lipoprotein bogatych w TG w nowych wytycznych zaburzeń profilu lipidowego – PTL i PTDL 2024.

W drugim dniu spotkania dominowały tematy dotyczące badań molekularnych w onkologii i mikrobiologii. Nie zabrakło również wykładów dotyczących diagnostyki hematologicznej, w tym trudnego diagnostycznie zespołu hemolityczno-mocznicowego, a także analizy zdarzeń niepożądanych w pracowni serologii transfuzjologicznej.


20240411_121502.jpg


Szereg krótkich doniesień zaprezentowali również przedstawiciele firm medycznych. Prezentacje dotyczyły m.in.: wymagań kontroli jakości w nawiązaniu do normy ISO 15189 2022, najnowszych rozwiązań w preanalityce dotyczących automatyzacji transportu i sortowania próbek, problemów słabej ekspresji i kategoryzacji antygenu D oraz mikroskopii automatycznej badania osadu moczu.

Konferencja jest formą integracji środowiska diagnostów laboratoryjnych. Zaproszeni wykładowcy są specjalistami w dziedzinie laboratoryjnej diagnostyki medycznej, biochemii i chemii klinicznej. Przedstawienie nowości, najbardziej aktualnych problemów diagnostycznych a także najnowszych rekomendacji pozwala na podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników konferencji, jak również jest formą ciągłego szkolenia diagnostów i sposobem na zdobycie punktów edukacyjnych.

fot. archiwum prywatne