Trzecie spotkanie Klubu Kobiet FarU

20.02.2024

Niemal po brzegi wypełniona została sala im. prof. Zdzisława Kieturakisa w Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK podczas zorganizowanego 19 lutego 2024 r. trzeciego spotkania Klubu Kobiet FarU. Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać wykładów o zmianach w języku i dbaniu o równowagę między życiem prywatnym i pracą, a także – co nie mniej istotne – porozmawiać w kuluarach i wymienić się doświadczeniami.

Stowarzyszenie Klub Kobiet FarU powołały rok temu pracownice trzech trójmiejskich uczelni – GUMed, PG i UG – w celu promowania wiedzy o równości płci, przeciwdziałaniu dyskryminacji, ale również po to, by stworzyć platformę wymiany informacji, wypracowywać formy wzajemnego wsparcia i współpracy.

Na wstępie prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska przywitała gości w imieniu władz GUMed. Głos zabrali także przedstawiciele pozostałych uczelni FarU – rektor UG prof. Piotr Stepnowski i rektor PG prof. Krzysztof Wilde. Władze wszystkich uczelni zadeklarowały szerokie wsparcie dla Klubu, życząc Stowarzyszeniu dalszego rozwoju. W podobnym tonie wypowiedziały się także reprezentująca władze samorządowe prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń. W imieniu Zarządu Klubu Kobiet FarU gości przywitały prezes prof. Ewa Łojkowska i wiceprezes prof. Małgorzata Myśliwiec.


Klub_Kobiet_FarU_(11).jpg


Jako sukces należy postrzegać fakt, że na widowni zasiadały nie tylko członkinie Klubu Kobiet FarU oraz badaczki i pracowniczki gdańskich uczelni, ale także przedstawicielki jednostek samorządowych oraz decydentki, interesariuszki GUMed i UCK, prezesi i dyrektorzy pomorskich firm.

O ideach przyświecających powołaniu Klubu Kobiet FarU i jego krótkiej historii opowiedziała prezes prof. Ewa Łojkowska. Stało się już zwyczajem, że spotkaniom Klubu towarzyszą prezentacje i wykłady, które odnoszą się tematycznie do idei statutowych Stowarzyszenia. Tym razem listę prelegentów otworzył literaturoznawca i sekretarz Fundacji im. Wisławy Szymborskiej dr hab. Michał Rusinek, prof. UJ, którego zapowiedziała prorektor ds. dydaktycznych GUMed prof. Agnieszka Zimmermann. Wykład dotyczył ostatnich transformacji języka, które wynikają z gwałtownych zmian w strukturze społecznej otaczającego nas świata. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że obecnie stosowane nazwy generyczne, czyli obejmujące przedstawicieli jakiejś grupy bez względu na ich płeć, nie są inkluzywne i nie pozwalają na zaznaczenie odmienności.

Świat jawi nam się dziś jako o wiele bardziej różnorodny, niż jawił się naszym rodzicom czy dziadkom i babciom. Społeczeństwa, które postrzegaliśmy jako jednorodne monolity, okazały się złożone z grup do tej pory niewidocznych lub marginalizowanych, które domagają się dostrzeżenia ich odrębności, ale i przynależności – mówił dr hab. Michał Rusinek, prof. UJ.


Klub_Kobiet_FarU_(2).jpg


Następnie goście wysłuchali wykładu dr hab. Magdaleny Błażek, prof. uczelni, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu GUMed, którą przedstawiła druga prodziekan tego Wydziału prof. Aleksandra Gaworska-Krzemińska.

Specjalistka w prelekcji pt. Jak zachować balans i budować sens odniosła się do wykładu prof. Michała Rusinka, mówiąc, że sama woli o sobie mówić „psycholog”, ale zgadza się, że każdy powinien mieć wybór, który należy uszanować. Zwróciła także uwagę na to, jak ważne jest zabezpieczanie potrzeb, a nie wyłącznie zarządzanie w kryzysie. Definiując równowagę w życiu człowieka, podkreśliła jego kluczowe potrzeby: z jednej strony dążenia do samorozwoju, a z drugiej do bliskości, przyjaźni, miłości, dobrej relacji i komunikacji z innymi. Prelegentka zaznaczyła, że kultura zachodnia, w której żyjemy (kultura indywidualizmu), ceni szczególnie intelekt, na czym cierpi nienależycie zaspokajana sfera uczuciowości wyższej, która stanowi o jakości naszego życia.

Słynnym „przecież zawsze tak było, po co to zmieniać” możemy scharakteryzować wiele procesów dziejących się w świecie, w naszych organizacjach. Przystosowywanie świata do siebie, do słusznych idei, do dobrych pomysłów, zmienianie go, nie jest wcale łatwą rzeczą, ale warto o to dbać, ponieważ z tego wpływu wynika też poczucie naszej podmiotowości – podkreśliła dr hab. Magdalena Błażek, prof. uczelni.


Klub_Kobiet_FarU_(14).jpg


Na zakończenie części oficjalnej spotkania prof. Maria Mendel, przewodnicząca Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, powiedziała o planach przygotowania publikacji dotyczącej udział kobiet w kształtowaniu ruchu liberalno-demokratycznego w Gdańsku i Trójmieście. Zaapelowała także o podzielenie się z nią informacjami o takich kobietach i ich historiach.

Szczegółowa relacja ze spotkania ukazała się na łamach kwietniowego wydania Gazety GUMed.

fot. Paweł Sudara/GUMed