17.04.2024
Kilkumiesięczne prace projektowe zostały zakończone, a zwycięzcy wyłonieni. Gala ogłoszenia wyników Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej odbył się 12 kwietnia 2024 r. w Kunszcie Wodnym. Studenci z czterech uczelni opracowali koncepcje zagospodarowania terenu po dawnej cukrowni w Pelplinie.
PAPPP to inicjatywa łącząca środowiska wokół tworzenia przestrzeni przyjaznych przyszłym użytkownikom. W marcu 2023 r. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego uruchomiło nabór gmin, spośród których wybrany został gospodarz edycji – Pelplin. Burmistrz miasta wybrał obszar po cukrowni jako przedmiot prac koncepcyjnych. Do realizacji przedsięwzięcia Samorząd Województwa Pomorskiego zaprosił Uczelnie Fahrenheita oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kadra naukowa koordynowała przebieg konkursu i wspierała prace studentów, realizowane w zespołach składających się z reprezentantów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz ASP. Zanim zaczęły powstawać międzyuczelniane projekty, zespoły wzięły udział w kilkudniowych warsztatach w Pelplinie, by poznać teren i poznać potrzeby mieszkańców. Nad propozycjami rozwiązań studenci pracowali przez następne cztery miesiące.
Uroczystość zwieńczająca Akademię rozpoczęła się od przemówienia Jakuba Pietruszewskiego, dyrektora PBPR, który podziękował zespołowi za wdrożenie inicjatywy i zaprosił do wysłuchania debaty dotyczącej przekształcania przestrzeni publicznej w kryzysie klimatycznym. W dyskusji udział wzięli architekci – Monika Arczyńska, Natalia Balcerzak i Jakub Szczęsny, a moderował ją redaktor Michał Tokarczyk.
Według rozmówców już 15 lat temu w środowisku zwracano uwagę na rozwiązania klimatyczne, ale w innym wymiarze i skali. Dziś jesteśmy o krok od wdrożenia zmian legislacyjnych związanych m.in. z wymogiem obliczania śladu węglowego. Prelegenci jednogłośnie podkreślili, że od kilku lat dostrzegalny jest trend odwrotu od spektakularnej architektury w stronę architektury mniejszej skali, bliżej człowieka i natury, stawiając w centrum punkt widzenia przyszłego użytkownika. W debacie pojawiły się też wątki przyszłości zawodu architekta, determinanty w postaci estetyki oraz rekultywacji budynków jako rekomendowanego podejścia zamiast rozbudowywania tkanki miejskiej.
W kolejnym wystąpieniu prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita zaznaczyła, że Pomorska Akademia Planowania Przestrzeni Publicznej to jeden z najlepszych przykładów międzyśrodowiskowej integracji, a niezależnie od werdyktu każda osoba zaangażowana w realizację zyskała nowe relacje, kompetencje lub umiejętności. Następnie dr inż. arch. Magdalena Podwojewska, prodziekan Wydziału Architektury PG oraz kierownik zespołu merytorycznego Akademii, wyjaśniła metody i zasady tworzenia zespołów konkursowych. Zachęciła też do zapoznania się z opisami projektów, które pomogą zrozumieć ideę twórców i dobór rozwiązań.
Na chwilę przed wręczeniem wyróżnień Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego zwrócił uwagę, że nie tylko człowiek kształtuje przestrzeń, ale i przestrzeń kształtuje człowieka, indukuje aktywność społeczną, inspiruje i daje możliwości. Wyróżnienia uczestnikom wręczył wraz z rektorami zaangażowanych w PAPPP uczelni – prof. Marcinem Gruchałą, rektorem GUMed; prof. Krzysztofem Wilde, rektorem PG; prof. Piotrem Stepnowskim, rektorem UG oraz prof. Krzysztofem Polkowskim, rektorem ASP.
Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano twórcom projektów:
Na koniec Mirosław Chyła, burmistrz miasta i gminy Pelplin podziękował wszystkim uczestnikom Akademii za pomysły i nowe perspektywy rozwoju dla miasta. Wręczył również nagrodę specjalną autorom koncepcji zatytułowanej Szlak Cukrowy, którzy zwyciężyli w głosowaniu przeprowadzonym wśród mieszkańców gminy. Koncepcję tworzyli: Julia Chyła (UG), Eliza Galek (ASP), Zuzanna Graczyk (GUMed), Barbara Leszczyńska (PG), Dawid Siewiński (PG).
Z ramienia naszej Uczelni w projekcie uczestniczyło 13 studentów zdrowia środowiskowego oraz zdrowia środowiskowego i BHP pod przewodnictwem dr. hab. inż. Macieja Tankiewicza z Zakładu Toksykologii Środowiska oraz kierownik jednostki prof. Lidii Wolskiej.
– To niesamowite, jak na styku różnych dziedzin powstają projekty przestrzeni publicznej, które przede wszystkim mają być przyjazne użytkownikom i środowisku. Przez kilka ostatnich miesięcy ponad 40 studentów z GUMed, UG, PG oraz ASP intensywnie pracowało nad koncepcjami zagospodarowania terenu po dawnej cukrowni w Pelplinie. Terenu nieopodal centrum miasta, z historią oraz pozostałościami po przemyśle: zanieczyszczoną glebą, fragmentami torów po kolei, odstojnikami z wodą i zróżnicowanym ukształtowaniu – powiedział dr hab. inż. Maciej Tankiewicz z Zakładu Toksykologii Środowiska GUMed.
Wśród propozycji znalazły się rozwiązania dla każdego, m.in.: mikrolasy, ogrody sąsiedzkie, miejskie i deszczowe z altanami do odpoczynku, kino na zielonym dachu, tężnie solankowe, teatr plenerowy, pola do disc golfa, ścieżki interaktywne, edukacyjne i historyczne. W każdym projekcie tereny rekreacyjne uzupełniono zabudową mieszkaniową oraz usługową, różniącą się jednak skalą i formą, zależnie od projektu.
Oprócz reprezentantów GUMed w Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej uczestniczyli:
Organizatorzy PAPPP zapowiadają, że w 2025 r. planowana jest kolejna edycja konkursu.
fot. Gregmar, dr hab. inż. Maciej Tankiewicz/GUMed