15.04.2024
Doktor Karol Steckiewicz z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed został 12 kwietnia 2024 r. uhonorowany Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2023 w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. Nagroda ta, przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska, jest uznaniem dla wybitnych osiągnięć naukowych studentów i absolwentów gdańskich uczelni w wieku do 30 lat. To kolejne wyróżnienie dla tego naukowca.
Zdobywca Nagrody jest asystentem w Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którą kieruje prof. Radosław Owczuk. Młody naukowiec wzbudził uznanie za swoje badania nad zastosowaniem mikro- i nanocząstek w medycynie. Już w 2021 r. obronił pracę doktorską, stając się trzecią osobą w Polsce i pierwszą w naszej Uczelni, która osiągnęła ten sukces przed ukończeniem studiów.
– To wyróżnienie jest dla mnie nie tylko powodem do dumy, ale przede wszystkim motywacją do dalszej ciężkiej pracy – mówił dr Karol Steckiewicz – Jestem ogromnie wdzięczny mojemu mentorowi, Profesorowi Radosławowi Owczukowi. Dziękuję za to, że jest Pan nie tylko doskonałym przewodnikiem po świecie nauki, ale też prawdziwym mentorem w świecie klinicznym. Miałem szczęście studiować, a dziś – pracować w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w otoczeniu wspaniałych naukowców. Bez ich wsparcia i życzliwości nie mógłbym rozwijać swoich naukowych pasji.
Laudację na cześć Laureata wygłosił prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki GUMed.
– Otrzymanie Nagrody dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena to szczególny dowód wysokich kompetencji i najwyższego uznania dla młodego badacza Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Tak prestiżowe wyróżnienie dla naukowca rozpoczynającego swoją karierę może być nie tylko dobrym drogowskazem dla efektywnego rozwoju zawodowego, ale też gwarancją na zachowanie wysokiego poziomu kadry GUMed – powiedział prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki.
Praca doktorska dr. Steckiewicza, której promotorką była prof. Iwona Inkielewicz-Stępniak, skupiała się na ocenie wpływu modyfikacji mikro- i nanocząstek na ich aktywność cytotoksyczną i właściwości przeciwbakteryjne w badaniach in vitro. Obecnie dr Steckiewicz, poza pracą naukową w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, kontynuuje badania z zakresu nanomedycyny w Katedrze i Zakładzie Patofizjologii Farmaceutycznej kierowanej przez prof. Iwonę Inkielewicz-Stępniak.
Za swoją działalność dr Steckiewicz został nagrodzony m.in. Medalem Primus Inter Pares oraz Nagrodą Zaufania Złoty OTIS z debiut naukowy w medycynie. Był również laureatem plebiscytu 25 przed 25 Forbes w kategorii Nauka.
Nagrodę w kategorii nauk humanistycznych odebrała dr Julia Balcerowska z Uniwersytetu Gdańskiego za badania nad osobowościowymi uwarunkowaniami problematycznego korzystania z portali społecznościowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli narcyzmu oraz związanych z nim motywów Ja. Doktor Julia Balcerowska pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej w Instytucie Psychologii UG. W 2023 r. z wyróżnieniem obroniła rozprawę doktorską. Na dorobek naukowy Laureatki składa się m.in. kilkanaście artykułów naukowych oraz pełnienie roli kierowniczki trzech grantów naukowych.
– Dziękuję z całego serca za tak ważne dla mnie wzmocnienie na początku mojej drogi naukowej. Nie ukrywam, że identyfikuję się z Gdańskiem, więc jest to dla mnie szczególnie cenna nagroda, bo mając jeszcze w planach zostanie aktorką, przyjeżdżałam tutaj w liceum na Festiwal Szekspirowski i zakochałam się w Gdańsku. Zobaczyłam to miasto i pomyślałam – tak, to jest moje miejsce, tu bym chciała zostać i tu bym chciała się rozwijać – powiedziała dr Julia Balcerowska, dziękując również wspierającym ją naukowcom prof. Beacie Pastwie-Wojciechowskiej i dr. Pawłowi Atroszko.
Nagroda im. Jana Uphagena przyznawana jest za wybitne osiągnięcia naukowe młodym gdańskim naukowcom. Po raz pierwszy została wręczona w 2004 r., a do 2006 r. nosiła nazwę Młody Heweliusz. Ta prestiżowa gdańska nagroda przyznawana jest studentom i absolwentom gdańskich uczelni wyższych w wieku do 30 lat za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach: nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.
Nagroda Naukowa przyznawana jest przez Prezydenta Miasta Gdańska na wniosek Kapituły, w skład której wchodzą prezesi Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni.
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl, archiwum prywatne