Celem II Interdyscyplinarnej Konferencji Medycyny Okołooperacyjnej (IKMO 2024) jest interdyscyplinarna edukacja dotycząca okresu okołooperacyjnego, a także stworzenie przestrzeni dla wymiany doświadczeń dla osób zajmujących się opieką okołooperacyjną. Wydarzenie objęte patronatem instytucjonalnym GUMed odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2024 r. w Gdańsku.
Konferencja jest skierowana do profesjonalistów i adeptów wszystkich specjalności medycznych biorących udział w leczeniu pacjenta w okresie okołooperacyjnym: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków czy psychologów klinicznych. Jej organizatorami są: Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, Szpitale Pomorskie i Wydawnictwo AsteriaMed. Wydarzenie współorganizują naukowcy GUMed.
Jak podkreślają organizatorzy, leczenie chirurgiczne we współczesnym rozumieniu jest procesem, a nie jednorazowym zdarzeniem w historii życia chorego. W związku z tym rodzi się nowa gałąź medycyny – medycyna okołooperacyjna. Poprzez odpowiednie przygotowanie (prehabilitację) można poprawić wyniki leczenia, także z perspektywy ekonomii ochrony zdrowia. Zmiany w strukturze demograficznej społeczeństwa, polegające na sukcesywnym zwiększaniu się populacji pacjentów w podeszłym wieku i geriatrycznych, wymagają zastosowania idei prehabilitacji w codziennej praktyce.
Gośćmi honorowymi spotkania będą prof. Nick Guldemond, ekspert WHO oraz prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. Swoje wykłady wygłoszą również liczni specjaliści GUMed. Podczas IKMO 2024 przedstawione zostaną pierwsze w Polsce rekomendacje w zakresie stosowania prehabilitacji. Omówione zostaną także wyzwania organizacyjne, komunikacji w zespole. Do współpracy włączeni będą lekarze medycyny rodzinnej oraz położnicy i ginekolodzy.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie konferencji. Udział w wydarzeniu wymaga uprzedniej rejestracji online.