7,5-milionowe projekty PO WER dla doktorantów pomyślnie rozliczone

28.03.2024

W marcu br. zakończyła się pomyślna weryfikacja i kontrola ostatniego z trzech projektów związanych ze studiami doktoranckimi na Wydziale Farmaceutycznym. Inicjatywy były realizowane w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w latach 2018-2023, a ich łączna wartość to ponad 7,5 mln zł. Projekty były dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój przyznanych w wyniku konkursów ogłoszonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na interdyscyplinarne programy studiów doktoranckich, a środki na ich realizację pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej i z dotacji celowej.

  • Interdyscyplinarny program studiów doktoranckich jako narządzie kształcenia kadr dla nauki i gospodarki w obszarze profilaktyki i terapii chorób cywilizacyjnych (POWR.03.02.00-00-I035/16-00; POWER1), okres realizacji od 1.04.2018 r. do 30.11.2023 r.
  • Studia Doktoranckie ukierunkowane na umiędzynarodowienie i wieloośrodkową współpracę badawczą (POWR.03.02.00-00-I026/17-00; POWER2), okres realizacji od 3.09.2018 r. do 28.07.2023 r.
  • Międzynarodowe Studia Doktoranckie WF z OML GUMed ukierunkowane na transfer wiedzy do przemysłu (POWR.03.02.00-00-I014/17-00; POWER3), okres realizacji od 14.01.2019 r. do 22.12.2023 r.

W ramach realizacji trzech projektów objęto wsparciem doktorantów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, głównie z Wydziału Farmaceutycznego, ale również z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Dzięki udziałowi w projekcie mieli oni możliwość aplikowania o m.in. stypendia naukowe, środki finansowe na odczynniki i materiały zużywalne, dofinansowanie wyjazdów na staże naukowe, konferencje i szkolenia specjalistyczne oraz koszty publikacji typu open-access.

konferencje_naukowe.jpg

Projekty PO WER w liczbach:

  • 60 doktorantów,
  • 17 interdyscyplinarnych warsztatów naukowych,
  • 3 szkoły letnie,
  • ponad 200 artykułów naukowych autorstwa lub współautorstwa doktorantów objętych programem,
  • opłacenie kosztów otwartego dostępu dla 42 artykułów naukowych,
  • dofinansowanie zakupu odczynników i materiałów niezbędnych do prowadzenia prac badawczych w łącznej kwocie ponad 670 tys. zł,
  • uczestnictwo doktorantów objętych wsparciem w ramach projektów w:
    - 125 krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych,
    - 132 szkoleniach,
    - 18 stażach naukowych.


Wnioski konkursowe zostały przygotowane z inicjatywy ówczesnego dziekana Wydziału Farmaceutycznego prof. Michała Markuszewskiego.

Kierownikiem projektu POWER1 był kierownik Studiów Doktoranckich WF prof. Wiesław Sawicki, a koordynatorem projektu dr hab. Danuta Siluk, prof. uczelni.

Za sprawną realizację projektu POWER2 oraz prowadzenie negocjacji z Instytucją Pośredniczącą (IP), oprócz kierownika projektu prof. Michała Markuszewskiego, odpowiadały dr hab. Danuta Siluk, prof. uczelni oraz dr Julia Jacyna.

Zespół projektowy POWER3 tworzyli natomiast prof. Michał Markuszewski jako kierownik, a także koordynatorzy dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. uczelni, dr hab. Szymon Dziomba, a następnie dr hab. Małgorzata Grembecka, prof. uczelni i dr hab. Alina Plenis, prof. uczelni.

Za kwestie administracyjne w realizowanych projektach odpowiadała Marzena Karczewska z Ośrodka Szkolenia Podyplomowego WF. Opiekunami projektów z ramienia Działu Rozliczeń Biura Projektów byli mgr inż. Agata Małachowska-Głogowska i mgr Patryk Jaskuła.

open_access_dla_publikacji_naukowych.jpg

Realizacja projektów częściowo przypadała także na czas pandemii, a mimo to podjęto próbę realizacji jak największej liczby zaplanowanych przedsięwzięć. Dodatkowo, we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dostosowano pierwotne zapisy projektów do obowiązujących realiów. W wyniku weryfikacji końcowej NCBR uznał każdy projekt za zrealizowany prawidłowo. Dodatkowo, biorąc pod uwagę wysoki stopień realizacji wskaźników kluczowych, projekt POWER2 został wyróżniony przez Centrum i umieszczony na stronie w sekcji Sukcesy Beneficjentów.

Grafika NCBR