VIII Europejskie Forum Nadciśnienia Tętniczego odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia br. w Gdańsku. Przewodniczącym komitetu naukowego konferencji jest prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed. Wydarzenie jest współorganizowane przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Eksperci i ekspertki z całej Europy spotkają się, aby dyskutować aktualne wyzwania w obszarze schorzeń sercowo-naczyniowych. W tym roku skoncentrują się szczególnie na zdrowiu kobiet i aspekcie płci w procesie diagnostyki i terapii.
– Badania wskazują, że zarówno wiedza, jaki świadomość ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wśród kobiet są na niskim poziomie, choć nie tylko mężczyźni są na nie narażeni. Wręcz przeciwnie, np. w Stanach Zjednoczonych obserwujemy wzrost liczby hospitalizacji młodych kobiet spowodowanych zawałem serca – mówi prof. Krzysztof Narkiewicz – Innym problemem jest niewielki odsetek kobiet uczestniczących w badaniach klinicznych, w związku czym pojawia się pytanie o to, czy wnioski z nich płynące znajdują zastosowanie w przypadku tej grupy. Mając to wszystko na uwadze zdecydowaliśmy, że w tym roku właśnie aspekt płci w schorzeniach sercowo-naczyniowych płci będzie w naszych dyskusjach wiodący.
Wykład inauguracyjny dla uczestników i uczestniczek wydarzenia zatytułowany Dlaczego (i w jakich sytuacjach) warto uwzględniać płeć w naszych badaniach (i jak to robić dobrze)? wygłosi dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG z Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju Uniwersytetu Gdańskiego, której zainteresowania koncentrują się m.in. wokół kulturowych uwarunkowań ról płciowych i równości płci. W roli prelegentów i prelegentek podczas konferencji wystąpią m.in. badacze i badaczki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym prof. Michel Burnier, profesor wizytujący w GUMed, członek-założyciel Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Pełen program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny są dostępne na stronie https://efh.viamedica.pl/39500.8.2024.gdansk.
Dla studentów i studentek GUMed przewidziano pulę bezpłatnych wejściówek. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o przesłanie informacji na adres mailowy agnieszka.anielska@gumed.edu.pl.
VIII Europejskie Forum Nadciśnienia Tętniczego