Warsztaty praktyczne z kardiologii interwencyjnej

26.03.2024

Szesnaścioro studentów kierunku lekarskiego miało okazję przejść intensywny kurs koronarografii i angioplastyki wieńcowej podczas pierwszej edycji warsztatów z kardiologii interwencyjnej zorganizowanych 23 marca br. Oprócz części teoretycznej, obejmującej omówienie anatomii tętnic wieńcowych oraz niezbędnych narzędzi pracy kardiologa interwencyjnego, uczestnicy mieli okazję samodzielnie wykonać zabiegi udrożniania zwężonych naczyń wieńcowych na symulatorze procedur wewnątrznaczyniowych dostępnym w Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej GUMed. Warsztaty zostały zorganizowane przez Pawła Siuciaka, przewodniczącego SKN Hemodynamiki, które działa przy I Katedrze i Klinice Kardiologii GUMed.

Od początku istnienia SKN Hemodynamiki mieliśmy w planach zorganizowanie praktycznych warsztatów, które będą zwieńczeniem i podsumowaniem spotkań odbywających się na przestrzeni ostatnich miesięcy – mówił inicjator spotkania Paweł Siuciak, przewodniczący SKN Hemodynamiki GUMed. – Dzięki uprzejmości prof. Jaguszewskiego mogliśmy skorzystać z symulatorów Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowego i już planujemy kolejne cykle warsztatów. Nie tylko w ramach działalności naszego Koła, ale również podczas uczelnianych konferencji czy przy współpracy z innymi polskimi uczelniami medycznymi.

Z uwagi na ogromne zainteresowanie udziałem w warsztatach, organizatorzy zapewniają, że ta edycja stanowi jedynie początek serii planowanych spotkań.

Leczyliśmy zawały serca, uczyliśmy się postępowania w nagłych stanach kardiologicznych. Myślę, że możliwość samodzielnego wykonania zabiegu oraz samego kontaktu z prawdziwym sprzętem, dostępnym w każdej pracowni hemodynamicznej, było niezwykłą przygodą dla studentów zainteresowanych, jak się okazało, nie tylko kardiologią – podsumował prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, opiekun SKN Hemodynamiki. – Docelowo planujemy organizację warsztatów pracy zespołowej celem poszerzania kompetencji studentów kierunków medycznych.

Zainteresowanych aktywnością SKN Hemodynamiki zachęcamy do śledzenia bieżących informacji na Facebooku lub Instagramie.

Fot. Miłosz Jaguszewski/GUMed