21.03.2024
W stwierdzeniu, że Gdańsk stał się Europejską Stolicą Atomistyki nie ma przesady. Konferencja Baltic Nuclear Energy Forum zgromadziła wybitnych przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej oraz biznes zainteresowany partycypowaniem w powstawaniu pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Największe forum energetyki jądrowej w Polsce odbyło się w dniach 18-20 marca br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Organizatorami spotkania były: Uczelnie Fahrenheita, fundacja Biznes dla Klimatu oraz Global Compact Network Poland. O jego poziom merytoryczny zadbali eksperci z całej Polski, w tym reprezentująca Gdański Uniwersytet Medyczny prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych, należąca do Komitetu Naukowego Forum.
Baltic Nuclear Energy Forum to platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Konferencja służyła stworzeniu nowych perspektyw oraz rozwijaniu partnerstw, szczególnie w obszarze regionu Morza Bałtyckiego. Zaproszeni goście rozmawiali o strategiach swoich państw związanych z niskoemisyjnymi miksami energetycznymi z wykorzystaniem atomu lub bez niego, a także możliwościach uniezależnienia się od importu paliw kopalnych z Rosji i w dłuższej perspektywie rezygnacji z ich wykorzystania.
Pierwszego dnia obrady otworzyła Sylwia Molewska, prezeska fundacji Biznes dla Klimatu, współorganizatorka konferencji. Następnie dyskusję o potrzebie zwrócenia się ku energii jądrowej rozpoczął Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który podkreślał istotność samej inwestycji z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz dostaw czystej energii. Zaznaczył również, jak istotne jest, by w tym dyskursie nie zostało pominięte zdanie ludzi, zwłaszcza społeczności lokalnych.
Perspektywę lokalną przedstawili kolejno: wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. Powstanie pierwszej elektrowni jądrowej właśnie na Pomorzu jest ogromną szansą dla rozwoju regionu i będzie jednym z ważniejszych punktów w polityce gospodarczej.
Dyskusję dotyczącą aspektów społecznych i zdrowotnych współprowadziła drugiego dnia BNEF prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, kierująca Zakładem Radiologii UCK. W swoim wystąpieniu podkreśliła rolę społecznej percepcji ryzyka oraz potrzebę destygmatyzacji energii jądrowej.
Trzeciego dnia konferencji przeprowadzono osiem warsztatów, w tym jeden na terenie naszej Uczelni. Zastosowanie promieniowania jonizującego w medycynie przybliżyli uczestnikom pracownicy II Zakładu Radiologii GUMed – dr inż. Agnieszka Sabisz i kierująca jednostką prof. Edyta Szurowska wraz ze studentami należącymi do SKN Interdyscyplinarne Zarządzanie Opieką Zdrowotną oraz Koła Naukowego Fizyków Medycznych SIWERT UG. Z udziałem Krzysztofa Kovaćsa, Patrycji Janowicz, Pauliny Pięty, Dariusza Rystweja i Wiktorii Bajek wszyscy zainteresowani mogli się dowiedzieć, jak dokonywana jest nieinwazyjna ocena nawet głęboko położonych narządów w ciele ludzkim oraz na czym polega szczegółowe obrazowanie zmian patologicznych.
Więcej informacji na temat kongresu można znaleźć na stronie BNEF.
Fot. fundacja Biznes dla Klimatu, Edyta Szurowska/GUMed