Nagrodzeni za sukcesy w transplantologii

13.03.2024

Nagrody, wzruszenia, emocje, ale też pokaźna dawka wiedzy z zakresu transplantologii oraz przedstawienie zespołu specjalistów, który będzie wspomagał i rozwijał program przeszczepiania wątroby – tak wyglądała 3. Gala Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, która odbyła się 12 marca 2024 r. w uniwersyteckim szpitalu klinicznym. Wydarzenie poprowadził dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa, lekarz naczelny UCK wspólnie z prof. Edytą Szurowską, prorektor ds. klinicznych GUMed. W spotkaniu udział wzięli także: prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, prof. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. jakości kształcenia oraz prof. Radosław Owczuk dziekan Wydziału Lekarskiego. Obecny był również dyrektor naczelny UCK dr Jakub Kraszewski, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej lek. Adam Sudoł i zastępca dyrektora naczelnego ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych Dorota Kuzimska.

Gala Transplantologii to święto całego szpitala, ale także święto naszej Uczelni dlatego, że Gdański Uniwersytet Medyczny mocno wspiera proces transplantologiczny – powiedziała prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.


gala_transplantologiczna_UCK_2024.fot.SM_3.JPG

Pracownicy UCK mogli głosować na swoich faworytów w 4 kategoriach: Lekarz, Pielęgniarka, Wsparcie transplantacji oraz Nagroda specjalna. W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyli:

  • w kategorii Lekarzdr hab. Maria Bieniaszewska z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii GUMed;
  • w kategorii Pielęgniarkamgr Monika Łęgosz, kierownik Bloku Operacyjnego UCK;
  • w kategorii Wsparcie transplantacjiIwona Skóra z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji UCK;
  • w kategorii Nagroda specjalnaArkadiusz Pilarz, prezes Fundacji Pasjonaci Życia, organizator Biegu Po Nowe Życie;
  • wyróżnienie otrzymał Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong.


Kopia_Projekt_bez_nazwy_-_2024-03-13T113126.311.png

W kategorii Lekarz nominowani byli również: dr hab. Andrzej Chamienia, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Internistyczno-Pediatrycznego GUMed, lek. Maciej Duda z Kliniki Kardiochirurgii UCK, dr Wojciech Karolak z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed oraz dr Marian Łukiański z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed.

W kategorii Pielęgniarka szansę na zdobycie nagrody miały: Pozostali nominowani w kategorii pielęgniarka: mgr Ewa Łasocha z Kliniki Kardiochirurgii UCK, lic. piel. Anna Safianowska z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, mgr Żaneta Tempska z Bloku Operacyjnego UCK oraz mgr Dorota Zielińska z Zakładu Zarządzania w Pielęgniarstwie GUMed.

W kategorii Wsparcie transplantacji nominowani byli także: dr Joanna Kamińska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, lek. Jolanta Komarnicka z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, Wioletta Liesius z Zespołu ds. Systemu Zarządzania i Akredytacji UCK, Alicja Patoła z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, Grzegorz Urbanek z Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK, mgr Dorota Zielińska z Zakładu Zarządzania w Pielęgniarstwie GUMed oraz Hanna Zielińska z Laboratorium Immunologii i Transplantologii Klinicznej UCK.

W kategorii Nagroda specjalna nominowana była natomiast Fundacja DKMS oraz prof. Bolesław Rutkowski, wieloletni kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Honorowy Profesor GUMed.


gala_transplantologiczna_UCK_2024.fot.SM_1.jpg

Ważnym elementem uroczystej gali była prezentacja zespołu, który w UCK ma dalej wspomagać i rozwijać program transplantacji wątroby. Dołączą do niego specjaliści z holenderskiego Erasmus University Medical Center w Rotterdamie: prof. Wojciech Polak i dr Małgorzata Nowosad, a także dr hab. Piotr Domagała z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Zostałem poproszony, by być mentorem programu transplantacji wątroby. Ten program w UCK jest już rutyną, ale chcemy go cały czas rozwijać, żeby przeszczepień było jeszcze więcej. Kiedy zmienimy sposób myślenia z „ja i mój zespół” na „my i nasz zespół” to będzie w zasięgu – powiedział prof. Wojciech Polak.

Uczestnicy gali wysłuchali szeregu prezentacji na temat programów transplantacyjnych w UCK:

  1. prof. Wojciech PolakTrendy w przeszczepianiu wątroby w Polsce i na świecie – wykład inauguracyjny;
  2. dr hab. Piotr DomagałaRola mechanicznej pozaustrojowej perfuzji w przeszczepianiu wątroby;
  3. dr Małgorzata NowosadPrzeszczepianie wątroby od dawców żywych;
  4. mgr Anna MileckaDziałalność Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji;
  5. dr Magdalena DutkaWyniki terapii komórkowych; dr Patrycja SkowrońskaDziałalność Banku Tkanek i Komórek;
  6. prof. Maria Alicja Dębska-ŚlizieńWyniki leczenia pacjentów z przeszczepioną nerką;
  7. prof. Katarzyna Michalska-MałeckaPrzeszczepienie rogówek;
  8. lek. Hubert GrabowskiWyniki programu przeszczepiania wątroby;
  9. dr hab. Jacek WojarskiWyniki programu przeszczepienia płuc;
  10. lek. Maciej DudaPrzeszczepienie serca;
  11. lek. Katarzyna Zawadzka-KaczmarekAnestezjologia w transplantologii;
  12. mgr Alicja PatołaDawstwo żywe.

Uroczystość transmitowana była na kanale UCK na YouTube.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK