StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024GUMed członkiem konsorcjum ...

GUMed członkiem konsorcjum ACE2-EU

12.03.2024

Gdański Uniwersytet Medyczny został członkiem konsorcjum Applied, Connected, Entrepreneurial and Engaged European University (ACE2-EU), którego celem jest utworzenie sojuszu w ramach Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich. Stosowne porozumienia sygnowali 25 stycznia br. Rektorzy uczelni członkowskich, natomiast 4 marca odbyło się spotkanie dotyczące omówienia dalszych działań i planów na przyszłość.

Zgodnie z decyzją rektora prof. Marcina Gruchały za proces aplikowania Uczelni do KE odpowiadał interdyscyplinarny zespół ds. przygotowania wniosku aplikacyjnego dla inicjatywy sojuszu Uniwersytetów Europejskich pod kierownictwem prof. Michała Markuszewskiego, prorektora ds. nauki.


ACE_Logo.png

Misją nowego sojuszu jest wyposażenie studentów, pracowników, badaczy i zewnętrznych interesariuszy w wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne do wspólnego stawienia czoła przyszłym wyzwaniom społecznym w Europie. Sprostanie im, w tym transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz kwestiom społeczno-gospodarczym, zapewni zrównoważoną transformację społeczną. Aby wypełnić tę misję, Gdański Uniwersytet Medyczny, wspólnie z grupą 8 uniwersytetów, wystąpił do Komisji Europejskiej o dofinansowanie utworzenia nowego sojuszu Europejskich Uniwersytetów w kwocie 14,3 mln euro. Wniosek aplikacyjny został złożony w lutym br., a prace nad projektem i konsorcjum zaczęły się w listopadzie 2023 r.

Liderem ACE2-EU jest Politechnika w Santarém z Portugalii. Do konsorcjum, poza GUMed, należą także:

  • Uniwersytet Nauk Stosowanych w Karyntii – Austria
  • Uniwersytet Constantin Brâncusi Târgu – Rumunia
  • Uniwersytet Goce Delcev – Macedonia Północna
  • Kauno Technikos Kolegija – Litwa
  • Uniwersytet Francisco de Vitoria UFV – Hiszpania
  • Łotewska Akademia Kultury – Łotwa
  • Technische Hochschule Ingolstadt – Niemcy.

mapa_ACE2-EU.png

członkowie konsorcjum ACE2-EU

Sojusz pozyskał 56 partnerów instytucjonalnych z całej Europy, tj. przedsiębiorstwa, regiony, duże korporacje przemysłowe i władze państwowe, które będą wspierać jego dalszy rozwój. Uczestnictwo w partnerstwie oficjalnie wspieranym przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+ stwarza wielkie możliwości zacieśniania współpracy oraz realizacji wspólnych studiów, wymiany akademickiej, tworzenia inkubatorów i nowych międzynarodowych form kształcenia studentów.

Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ogłosi listę 10 nowych sojuszy z dofinansowaniem, o które stara się 50 konsorcjów. Do tej pory w Trójmieście do podobnych inicjatyw udało się przystąpić Uniwersytetowi Gdańskiemu (sojusz SEA-EU) oraz Politechnice Gdańskiej (sojusz ENHANCE).

Szczegółowe informacje o działalności ACE2-EU oraz o jego członkach dostępne są pod adresem https://ace-eu.ipsantarem.pt. Więcej informacji o Europejskich Uniwersytetach znaleźć można na stronie internetowej.

grafiki ACE2-EU