StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Ćwiczyli postępowanie przy ...

Ćwiczyli postępowanie przy wypadku masowym

11.03.2024

W ramach podsumowania panelu teoretycznego przedmiotu Medycyna Katastrof 7 marca 2024 r. na terenach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono pozorację wypadku masowego. Za przygotowanie pozorantów oraz ich charakteryzację odpowiedzialni byli studenci I i II r. ratownictwa medycznego GUMed. Realizacja zadań związanych z zabezpieczeniem medycznym dużej liczby poszkodowanych spoczęła na barkach studentów III r. ratownictwa medycznego GUMed oraz II r. Collegium Medicum UWM w Olsztynie.

Plan zakładał przygotowanie dwóch podobnych, choć nieidentycznych scenariuszy. Każdy z nich przewidywał działanie w trzech etapach: w miejscu zdarzenia, w szpitalnym oddziale ratunkowych oraz dyspozytorni medycznej. Studentów podzielono na dwie grupy, dodatkowo po jednej osobie z każdej uczelni oddelegowano do pracy w charakterze dyspozytora. Połowa uczestników działała z poszkodowanymi bezpośrednio w miejscu wypadku w okolicach Centrum Sportu GUMed. Wykonano tu segregację medyczną, zorganizowano punkt pomocy i retriage oraz przygotowano transport do symulowanego SOR.


IMG-20240307-WA0108.jpg

Do dyspozycji studentów, dzięki naszym partnerom, przeznaczono cztery ambulanse. Umożliwiło to realne monitorowanie pacjentów oraz wykonywanie koniecznych interwencji medycznych w trakcie ewakuacji. Na terenie Zakładu Ratownictwa Medycznego przygotowano dwa niezależne szpitalne oddziały ratunkowe, oczywiście symulowane – wyjaśniał dr Daniel Ślęzak, p.o. kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego GUMed. – Tu po przekazaniu poszkodowanych trwała dalsza część pozoracji polegająca na wstępnej diagnostyce i medycznych czynnościach ratunkowych. W tej części symulacji realizowała się druga połowa ćwiczących. Nad całością etapu przedszpitalnego czuwali studenci wcielający się w role dyspozytorów.

W każdym punkcie i w każdej lokalizacji studenci pozostawali pod opieką wykładowców oraz zewnętrznych obserwatorów i opiekunów. Po zakończeniu pierwszego scenariusza podsumowano działania obu grup i wskazano elementy wymagające poprawy. Realizacja scenariusza nr 2 odbyła się po krótkiej przerwie. Zespół pracujący w SOR zamienił się z koleżankami i kolegami działającymi w zespołach ratownictwa, a dalsza część pozoracji przebiegła w sposób analogiczny do zakończonego wcześniej ćwiczenia. Zmianie uległy urazy i parametry poszkodowanych.


IMG-20240308-WA0004.jpg

Serdecznie gratulujemy wszystkim ćwiczącym zespołom, sprostaliście wyzwaniu. Dziękujemy studentom odpowiedzialnym za przygotowanie pozoracji. Bez Waszej pracy i zaangażowania, realizacja naszych założeń byłaby niemożliwa. Pragniemy podziękować również pracownikom Zakładu Ratownictwa Medycznego, a także naszym przyjaciołom i partnerom, którzy poświęcając czas i sprzęt, wspomogli nas w działaniach – podsumował dr Daniel Ślęzak.

Pozorację wypadku masowego wsparli:

  • Adam Patałuch, kierownik ds. Ratownictwa Medycznego – SP ZPZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku,
  • Zdzisław Klinkosz, kierownik Oddziału Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku,
  • Marcin Michalski, koordynator-trener operatorów numeru alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku,
  • Grzegorz Piotrowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”.

archiwum prywatne