Badania kliniczne w GUMed studiami z przyszłością

6.03.2024

Uruchomiony w roku akademickim 2023/2024 nowy kierunek – badania kliniczne został doceniony nie tylko przez studentów. Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego wyróżniła go akredytacją „Studia z Przyszłością”, która jest przyznawana najbardziej innowacyjnym i wartościowym kierunkom i programom studiów na polskich uczelniach, dostosowanym do potrzeb rynku pracy, jak również cechującym się nowoczesnością rozwiązań dydaktycznych. Finałowa gala ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością” odbyła się 4 marca br. we Wrocławiu, a certyfikat dla nagrodzonego kierunku kształcenia w GUMed odebrała prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych, współautorka programu nauczania na kierunku badania kliniczne. W uroczystości udział wzięły także dr inż. Joanna Bidzińska z II Zakładu Radiologii i dr Marta Bednarek z Działu Niekomercyjnych Badań Klinicznych. Organizatorzy uroczystości wyróżnili również kierunek badania kliniczne certyfikatem nadzwyczajnym „Lidera jakości kształcenia”.

IMG_0706.JPG

od lewej: dr Marta Bednarek, prof. Edyta Szurowska, dr inż. Joanna Bidzińska

Badania kliniczne to jeden z kluczowych obszarów rozwoju współczesnej medycyny. Stworzony przez nas program kształcenia doskonale wpisuje się w aktualne potrzeby i oczekiwania nie tylko naszych przyszłych studentów, jak również potencjalnych pracodawców – podkreśliła prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych, współautorka programu nauczania na kierunku badania kliniczne. – Dziękuję wszystkim naukowcom zaangażowanym w opracowanie programu i uruchomienie tak innowacyjnego kierunku. Jednoznacznie pozytywne opinie jego uczestników to dla nas najlepsze potwierdzenie słuszności decyzji i motywacja do dalszej pracy nad doskonaleniem oferty dydaktycznej GUMed.

Jak podkreślają organizatorzy, certyfikat „Studia z Przyszłością” otrzymują kierunki i specjalności studiów, które swoje programy opierają na trzech filarach: dążeniu do przekazywania aktualnej, nowoczesnej wiedzy, kreowaniu umiejętności i kompetencji społecznych poszukiwanych przez pracodawców oraz inwestowaniu w najwyższą jakość edukacji.

Badania kliniczne to studia stacjonarne II stopnia, o profilu ogólnoakademickim, prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu GUMed. Program został przygotowany na podstawie doświadczeń kadry akademickiej Uczelni i UCK, z uwzględnieniem potrzeb społeczno-gospodarczych. Program studiów bazuje na dziedzinie nauk o zdrowiu, uwzględniając szeroko rozumiane role zawodów medycznych. Istotne są aspekty prawne, administracyjne i psychologiczne. Misją programu jest wykształcenie absolwentów, którzy będą świadomie rozwijać badania kliniczne w Polsce, stanowiąc wsparcie dla sektora ochrony zdrowia oraz potencjał edukacyjny.

Warto podkreślić, że program studiów obejmuje wszystkie ważne zakresy wiedzy i kompetencji, w tym m.in.: fazy badań klinicznych, aspekty prawne i etyczne w badaniach klinicznych, metody i procesy monitorowania badań klinicznych, a także zarządzanie danymi i jakością podwykonawców w badaniach klinicznych. Dodatkowo w toku kształcenia zostaną poruszone kwestie związane z nowymi technologiami i metodami pracy w badaniach klinicznych, systemami jakości i akredytacji laboratoriów oraz ochrony danych i własności intelektualnej.

IMG_9840.JPG

Absolwent kierunku badania kliniczne potrafi m.in. sporządzać dokumentację używaną w badaniach klinicznych i oceniać jej poprawność oraz potrafi udzielić rzetelnej informacji dotyczącej badań klinicznych. Ponadto jest przygotowany do pracy w badaniach klinicznych oraz do udziału w monitorowaniu niepożądanych działań produktów leczniczych, jak też potrafi stosować zasady ochrony danych i własności intelektualnej. Posiadł znajomość języka obcego specjalistycznego z zakresu badań klinicznych, a w swojej pracy korzysta z wiedzy i umiejętności fachowych, zgodnie z zasadami etyki i deontologii oraz przestrzegania prawa.

Jest przygotowany do pracy w szpitalach, ośrodkach badawczych, firmach CRO oraz innych podmiotach prowadzących badania kliniczne i monitorujących niepożądane działania produktów leczniczych. Dodatkowo może podjąć zatrudnienie w innych urzędach oraz instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie ochrony zdrowia, instytutach badawczych, jak również podmiotach prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu badań klinicznych.

dr_hab._S._Wójcik.png

Pomimo krótkiego czasu promocji nowego kierunku, który do oferty GUMed trafił w maju 2023 r., w rekrutacji podstawowej liczba aplikacji była znaczna, a wszystkie dostępne miejsca trafiły do zainteresowanych – dodał dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed. – Cieszę się, że pomysł na kierunek współautorstwa prof. Edyty Szurowskiej, praca włożona w jego uruchomienie i prowadzenie znalazła takie uznanie. To już trzeci kierunek studiów oferowany przez GUMed uhonorowany certyfikatem „Studia z Przyszłością”, co potwierdza, że staramy się dotrzymywać kroku aktualnym potrzebom i jak najlepiej przygotować naszych absolwentów do skutecznego odnalezienia się na rynku pracy.

Rekrutacja na nowy rok akademicki ruszy w maju 2024 r. Szczegółowe informacje na temat kierunku i warunków rekrutacji można znaleźć na stronie https://rekrutacja.gumed.edu.pl/74742.html.


fot. Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Paweł Sudara/GUMed