StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Licealiści połączyli sztukę...

Licealiści połączyli sztukę z biologią

2.02.2024

W Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej GUMed w dniach 25-26 stycznia 2024 r. odbyła się kolejna edycja warsztatów Bio-Art poświęconych sztuce wykorzystania różnych żywych organizmów – w tym przypadku bakterii – jako tworzywa artystycznego. Tym razem do udziału w warsztatach zaproszeni zostali uczniowie XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, którzy mogli przekonać się, jaki jest efekt połączenia sztuki z biologią.

Uczestnicy spotkania mieli do dyspozycji kilka gatunków bakterii oraz kilka rodzajów agarowych pożywek, na których drobnoustroje rosną, tworząc kolorowe kolonie. Młodzi twórcy wykorzystali bakterie jako „pigment” a pożywki na szalkach Petriego jako „płótno”. Na efekt musieli jednak cierpliwie poczekać kilkanaście dni. W rezultacie powstały niezwykłe, unikalne dzieła. Ich autorzy próbowali odpowiedzieć na pytania: Kiedy dzieło uważać za zakończone? oraz Czy w takim aktywnym dziele są twórcami czy współtworzącymi?.


01_(2).JPG

Wstępem do zajęć było krótkie wprowadzenie dr. hab. Krzysztofa Walerona, kierownika Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej poświęcony historii budynku Wydziału Farmaceutycznego GUMed przy al. gen. Józefa Hallera 107 w Gdańsku, pełniącego pierwotnie funkcję liceum dla dziewcząt (Szkoła im. Heleny Lange). Druga część wykładu dotyczyła metodyki pracy z bakteriami, zasad bezpieczeństwa pracy w laboratorium mikrobiologicznym oraz metodyki dokumentacji prac mikrobiologicznego Bio-Art.

Zajęcia praktyczne prowadziły specjalistki z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej: dr Jolanta Ficińska-Mazurczyk i dr Maria Bartoszewicz, które pomagały uczestnikom doskonalić technikę posiewu na agarze, a także dobrać gatunek bakterii i pożywkę do ich wzrostu, tak by uzyskać oczekiwany efekt artystyczny. Agata Zygadło pokazywała, w jaki sposób sfotografować płytkę, tak by wydobyć wszystkie walory rysunku. Płytki fotografowane były w odpowiednim oświetleniu, na białym lub ciemnym tle oraz w świetle UV o różnej długości fali.

fot. Agata Zygadło/GUMed