Już 22 lutego 2024 r. w godz. 10:00-15:00 na Dziedzińcu Heweliusza Politechniki Gdańskiej odbędzie się konferencja Urban Transformation in Digital Age. Wydarzenie zgromadzi ekspertów i specjalistów, którzy wspólnie zastanowią się nad wpływem technologii na kształtowanie miast przyszłości. Joanna Erbel wprowadzi koncepcję tokenizacji dobra, a zaproszeni eksperci opowiedzą o doświadczeniach i nadziejach związanych z użyciem technologii w zarządzaniu miastem.
W dobie cyfrowej transformacji miasta stają się coraz bardziej inteligentne i połączone. Nowe technologie wpływają na wiele aspektów życia miejskiego, od zarządzania infrastrukturą po międzyludzkie interakcje. Kluczowe jest, aby eksperci, specjaliści i mieszkańcy mieli okazję do dyskusji na temat wyzwań i szans, jakie niesie ze sobą cyfrowa transformacja miast. Dlatego ta konferencja jest ważnym wydarzeniem dla wszystkich, którzy interesują się przyszłością miast i chcą aktywnie uczestniczyć w ich kształtowaniu.
Konferencja Urban Transformation in Digital Age to spotkanie umożliwiające wymianę wiedzy i doświadczeń między różnymi interesariuszami – ekspertami, urzędnikami i przedstawicielami biznesu. Wydarzenie będzie składało się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy blok stanowi podsumowanie projektu Greencoin – pilotażu lokalnej waluty dla Gdańska. Członkowie międzynarodowego zespołu kierowanego przez Kacpra Radziszewskiego opowiedzą o różnych aspektach rozwoju technologii przeznaczonej dla mieszkańców miast. Zostaną poruszone kwestie technologiczne, społeczne, środowiskowe, a Max Rykaczewski z Centrum Nauki Experyment w Gdyni opowie o budowaniu lokalnego partnerstwa na rzecz klimatu.
Wstępem do drugiej części oraz źródłem inspiracji dla uczestników będzie mowa Joanny Erbel – socjolog i aktywistki, propagatorki idei protopii, którą wdraża m.in. w pierwszym w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Opowie o budowaniu społeczności, docenianiu zaangażowania i inicjatywy mieszkańców za pomocą rozwiązań cyfrowych.
Następnie zostaną przedstawione perspektywy różnych miejskich aktorów w wykorzystaniu technologii przy kształtowaniu miast. Maciej Łabuda z Urzędu Miejskiego w Gdańsku opowie o ewolucji i efektach wprowadzenia gdańskiej Karty Mieszkańca. Agata Kwapisiewicz z Olivia Centre odpowie na pytanie, czy i jak cyfryzacja wspiera zrównoważony rozwój. O możliwościach zastosowania GIS w planowaniu przestrzennym opowie Weronika Mazurkiewicz. Konferencję zakończy wspólna dyskusja w gronie ekspertów na temat wyzwań i szans, jakie stawia przed miejskimi aktorami przemiana technologiczna. Dyskusję, jak i całe wydarzenie, poprowadzi Aneta Lehmann, kulturoznawczyni i architekt wnętrz, animatorka wydarzeń kulturalnych.
Szczegółowy program konferencji oraz link do rejestracji znajdują się na stronie organizatora oraz na Facebooku.
Zrealizowano w ramach projektu Greencoin, który korzysta z dofinansowania o wartości 1,9 mln € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu Greencoin jest stworzenie systemu promowania zachowań ekologicznych za pomocą alternatywnej wirtualnej waluty.