StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Publikacja o zarażeniach pa...

Publikacja o zarażeniach pasożytniczych wśród siatkarzy

31.01.2024

dr Anna Kuna
dr Anna Kuna

Praca pt. Beach volleyball and Cutaneous Larva Migrans, której pierwszą autorką jest dr Anna Kuna z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych GUMed, ukazała się 30 stycznia 2024 r. w czasopiśmie Journal of Travel Medicine (IF=25,7) poświęconym medycynie tropikalnej i podróży.

W publikacji opisano zachorowanie na popularną tropikalną dermatozę, zespół larwy skórnej wędrującej, u polskich amatorskich siatkarzy plażowych, którzy wyjechali na Zanzibar w celu treningu i rozgrywek sportowych. W grupie 20 osób zachorowanie stwierdzono u 12 siatkarzy. Choroba manifestuje się serpentynowatymi zmianami najczęściej na stopach, progresją o 1-2 cm dziennie oraz silnym świądem. Patogenem odpowiedzialnym za zachorowanie jest nicień Ancylostoma spp., zwykle A. braziliense oraz A. caninum.

Człowiek jest żywicielem przypadkowym, zaraża się poprzez chodzenie po zanieczyszczonej plaży lub ziemi, leżenie bez ręcznika czy koca. W transmisji choroby uczestniczą zwierzęta takie jak psy czy koty, w których przewodzie pokarmowych pasożytują wymienione nicienie – wyjaśniała dr Anna Kuna z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych. – Wraz z kałem zwierząt, wydalane są także jaja pasożyta, które w ciepłej i wilgotnej glebie czy piasku przekształcają się w inwazyjne larwy, zdolne do penetracji powłok skórnych człowieka.

Objawy choroby są jedynie miejscowe, ponieważ larwy nie posiadają enzymów umożliwiających przedostanie się przez warstwę podstawną skóry i zasiedlenie narządów wewnętrznych.

Pacjenci w krajach nieendemicznych, gdy prezentują objawy chorobowe po pobycie w strefie tropikalnej, często poszukują właściwej diagnozy przez dłuższy czas, z uwagi na nieznajomość chorób występujących w klimacie gorącym – dodawała dr Anna Kuna. – Ze względu na popularność podróżowania jako sposobu spędzania czasu, a także potencjalną możliwość zawlekania chorób tropikalnych do rejonów nieendemicznych, właściwe jest popularyzowanie wiedzy na ich temat oraz właściwych metod diagnostyki i leczenia.

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed zajmuje się pacjentami chorującymi po pobycie w tropiku. W ramach IMMiT działa także Zakład Parazytologii Tropikalnej, który dysponuje pełnym zapleczem diagnostycznym chorób pasożytniczych i wektorowych.

fot. Paweł Sudara/GUMed