Styczniowe MSM z prof. Janem Skokowskim w roli głównej

29.01.2024


uczestnicy spotkania

Kolejna konferencja z cyklu Młodzieżowe Spotkania z Medycyną odbyła się 16 stycznia 2024 r. w auli im. prof. Olgierda Narkiewicza w budynku AGN GUMed. Wydarzenie zgromadziło ok. 290 licealistów z 8 szkół w formie stacjonarnej, a uczniowie z 6 liceów uczestniczyli w nim zdalnie. Młodzi pasjonaci medycyny z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego mogli wysłuchać wykładów i zabierać głos w dyskusjach prowadzonych przez specjalistów, w tym 89-letniego prof. Jana Skokowskiego, emerytowanego kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, najstarszego wykładowcę w historii cyklu.

IMG_6324.jpg

Wydarzenie moderowała dr hab. Anna Korzon-Burakowska z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, która poprowadziła poszczególne sesje, tworząc atmosferę sprzyjającą wymianie myśli i doświadczeń.

Pierwszym punktem programu było wystąpienie uczennic 4 klasy XIX LO w Gdańsku Aleksandry Bilewicz i Mileny Masalskiej, zatytułowane Grzyby – od zabójczych po lecznicze – eukarionty o wszechstronnym zastosowaniu. Prelegentki przedstawiły różnorodne zastosowania grzybów i powołując się na coraz liczniejsze badania naukowe, podkreśliły ich rosnące znaczenie w medycynie.

Następnie dr Karol Karnecki z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej GUMed wygłosił prelekcję pt. Medycyna sądowa jako nauka pomostowa. Wykład poruszał zagadnienia związane z rolą medycyny sądowej w procesie wymiaru sprawiedliwości, ukazując jej znaczenie jako mostu łączącego medycynę i prawo. Po prezentacji uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, a najciekawsze zostało nagrodzone upominkiem ufundowanym przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku.

Kolejnym punktem programu był wykład dwóch naukowców – prof. Jana Skokowskiego oraz prof. Tomasza Zdrojewskiego, kierownika Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, którzy przedstawili wyniki badania PolSenior2. W prezentacji zatytułowanej Zdrowie mojej Babci, Dziadka i… moje, przedstawiono wyniki wieloletnich badań i analizę zdrowia osób starszych oraz wnioski płynące z projektu PolSenior2. W roli eksperta wystąpił prof. Jan Skokowski, podkreślając, że swoją doskonałą formę zawdzięcza zdrowemu trybowi życia i aktywności fizycznej. Profesor opowiedział o swoich pasjach, takich jak morsowanie, gra w piłkę nożną i jazda na nartach. Przypomniał także, że przed laty, w auli w Atheneum Gedanense Novum, zdawał egzamin na studia medyczne.


P.Sudara_-_MSM_-_016.jpg

Profesor Tomasz Zdrojewski przypomniał również wybitną postać śp. prof. Wiesława Makarewicza, jednego ze współtwórców idei Młodzieżowych Spotkań z Medycyną, który wiele razy w tych murach opowiadał o wileńskich korzeniach GUMed. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników. Przedstawione prezentacje, dyskusje oraz wystąpienie prof. Jana Skokowskiego złożyły się na pełen inspiracji obraz tego wydarzenia.

Młodzieżowe Spotkania z Medycyną nie tylko dostarczają merytorycznej wiedzy, ale także stanowią okazję do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń wśród młodych entuzjastów medycyny. Ich organizatorem jest Zakład Prewencji i Dydaktyki GUMed oraz Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku.

fot. Paweł Sudara/GUMed, Maciej Gieleta/OIL w Gdańsku