Is there a cellular receptor for Oxygen? – to tytuł wykładu otwartego, który poprowadzi dr Savani Anbalagan z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego 2024 r. o godz. 14:00 w sali CMI 2/DD/09 oraz online na platformie ZOOM.
Bezpośredni link do spotkania
Doktor Savani Anbalagan uzyskał tytuł magistra na SASTRA University w Indiach. Swoje badania doktoranckie prowadził w grupie prof. Marii Pia Longhese na Uniwersytecie Milano-Bicocca we Włoszech, koncentrując się na mechanizmach ochrony telomerów przy użyciu pączkujących drożdży. Stopień doktora uzyskał w 2014 r. Po obronie doktoratu przeniósł się do Izraela, gdzie w latach 2013-2019 odbył staż podyplomowy w grupie prof. Gila Levkowitza w Weizmann Institute of Science. Wykorzystując danio pręgowanego jako modelowy organizm kręgowców, badał, w jaki sposób glejowe komórki pituicytów zwiększają zawartość oksytocyny w tylnym płacie przysadki mózgowej oraz stymulują jego śródbłonek do tworzenia przepuszczalnych kapilar pozbawionych bariery krew-mózg (BBB).
Obecnie jest głównym badaczem w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach swojej roli na UAM założył pierwsze laboratorium do hodowli danio pręgowanego i nadal zgłębia rolę pituicytów w morfogenezie tylnego płata przysadki mózgowej oraz układu naczyniowego.
grafika Monika Koiszewska, Biuro ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza GUMed