StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024BO NOWE JEST NADZIEJĄ. Z mł...

BO NOWE JEST NADZIEJĄ. Z młodzieżą o donacji i transplantacji narządów

26.01.2024

Trzy tysiące uczniów z 38 szkół ponadpodstawowych Gdańska, Sopotu, Gdyni, Żukowa i Malborka spotkało się 25 stycznia 2024 r. z osobami po przeszczepieniach, lekarzami transplantologami, koordynatorami transplantacyjnymi oraz osobistościami ze świata sportu wspierającymi ideę. Zorganizowane pod hasłem BO NOWE JEST NADZIEJĄ Forum Młodych to największe takie wydarzenie w Polsce poświęcone donacji i transplantacji narządów. Udział w nim wzięło także blisko 60 studentek i studentów naszej Uczelni, głównie kierunków położnictwo i pielęgniarstwo, którzy jako wolontariusze byli opiekunami poszczególnych szkół. Za sprawną koordynację odpowiadały dr Hanna Nowakowska z Zakładu Zarządzania w Pielęgniarstwie GUMed oraz Julia Krause, studentka II r. pielęgniarstwa.


Wolontariusze_Forum_Młodych.jpg

wolontariusze Forum Młodych – studentki i studenci GUMed

Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Pasjonaci Życia, miasto Gdańsk oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z okazji przypadającego 26 stycznia Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji adresowane było do wchodzących w dorosłość młodych ludzi. To do nich organizatorzy chcieli trafić z przekazem, że trzeba rozmawiać z bliskimi o możliwości oddania narządów po śmierci.

Uczniowie poznali m.in. historię Justyny Graczyk, która żyje z przeszczepionym sercem. Pierwsze objawy choroby były u niej bardzo niewinne, to były arytmie. Gdy jednak u jej brata zdiagnozowano ciężką chorobę serca, u niej także zaczęto ją podejrzewać. Podczas jednego z pobytów w szpitalu doszło u niej do nagłego zatrzymania krążenia, po udanej reanimacji lekarze wszczepili jej wtedy kardiowerter-defibrylator. To urządzenie cały czas monitorujące rytm serca, mające za celu przywrócenie jego prawidłowej pracy, gdy dojdzie do arytmii zagrażającej życiu.

Żyłam z kardiowerterem przez osiem lat – wspomina Justyna. – Dzisiaj celebruję każdy dzień, witam go uśmiechem.

Z czasem rozwinęła się u niej tak duża niewydolność serca, że zaczęła mieć problemy z wychodzeniem z domu. W 2017 r. została wpisana na listę osób oczekujących na przeszczepienie serca. To było już po tym, jak choroba zabrała jej brata. Trzy lata później przeszła transplantację.

Wiele ważnych informacji przekazali także uczniom lekarze i koordynatorzy. Profesor Radosław Owczuk, kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed opowiadał o tym, na czym polega śmierć mózgu.

Pobieramy narządy tylko wtedy, jeśli mamy stuprocentową pewność do śmierci mózgu. Każdą wątpliwości rozstrzygamy na korzyść pacjenta i odstępujemy od dalszych czynności – specjalista anestezjolog zapewniał, że nie ma możliwości pomyłki – tłumaczył prof. Radosław Owczuk, dziekan Wydziału Lekarskiego GUMed.

Koordynator transplantacyjny lek. Maciej Duda mówił o tym, jak wiele satysfakcji daje ratowanie życia.

Trzeba także liczyć się z porażkami, śmierć pacjenta to sytuacja zawsze dla nas trudna – opowiadał uczniom lek. Maciej Duda z Kliniki Kardiochirurgii UCK.

Swoimi doświadczeniami podzielili się z młodzieżą: prof. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed, dr hab. Jacek Wojarski z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed oraz koordynatorki transplantacyjne – dr Anna Pszenny i Anna Milecka. Obecni byli także sportowcy: Mariusz Wlazły i Artur Siódmiak, dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski oraz dawcy i biorcy: rodzeństwo Klaudia Skierska i Cezary Mróz, Jan Stępniak – osoba przeszczepieniu nerki, Rafał Kątny – osoba po przeszczepieniu wątroby, Justyna Graczyk i Mariusz Mroziewicz, który żyją z nowymi sercami oraz Henryk Kulikowski – osoba po przeszczepieniu nerki, trzustki i dwunastnicy.

Wspieramy rozwój transplantologii, bo w wielu przypadkach to jedyna szansa na uratowanie życia albo znaczącą poprawę u osób cierpiących na ciężkie choroby – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – To jednak musi być gest dobrej woli, wynikający z naszych własnych przekonań. Nikt nie powinien być zmuszony do decyzji o ewentualnym zostaniu dawcą. Dlatego pomagamy przy akcjach edukacyjnych, bo wiedza na ten temat jest kluczowa w aspekcie zmniejszania bariery psychologicznej i społecznej związanej z oddawaniem i przyjmowaniem organów.

Relacja wideo dostępna jest na kanale YouTube organiatora.

Fot. materiały prasowe Forum Młodych