24.01.2024
W ramach współpracy jednostek członkowskich Uczelni Fahrenheita 20 stycznia 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Anatomia w nowych technologiach. Tego dnia w prosektorium Zakładu Anatomii i Neurobiologii GUMed przeprowadzono warsztaty obejmujące anatomię wybranych stawów kończyn pod kątem endoprotezoplastyki. Studenci z SKN przy Zakładzie Anatomii i Neurobiologii zaprezentowali przygotowane przez siebie preparaty kończyn górnych i dolnych studentom i pracownikom Politechniki Gdańskiej. W spotkaniu uczestniczyli studenci PG związani z Kołem Naukowym Materiały w Medycynie reprezentujący różne specjalności takich kierunków kształcenia jak inżynieria mechaniczno-medyczna, nanotechnologia, inżynieria materiałowa oraz mechanika i budowa maszyn.
Preparaty prezentowali studenci kierunku lekarskiego: Ilya Krypets (VI r.), Weronika Lewandowska (II r.) i Zuzanna Derezińska (II r.) wykorzystując m.in. wiedzę nabytą w czasie przygotowywania preparatów. Studenci z PG pod opieką mgr inż. Balbiny Makurat-Kasprolewicz i dr. inż. Michała Bartmańskiego w pierwszej części spotkania oglądali preparaty kostne, zwłaszcza te prezentujące przekroje przez poszczególne kości. W drugiej części spotkania omówione zostały połączenia kości ze szczególnym uwzględnieniem połączeń maziowych. Zaprezentowane preparaty stawów wzbudziły duże zainteresowanie, zwłaszcza ze względu na możliwość własnoręcznego wykonywania w nich ruchów typowych dla danego stawu. Nadzór merytoryczny nad warsztatami sprawował opiekun SKN przy Zakładzie Anatomii i Neurobiologii GUMed dr Jan Spodnik.
– Jesteśmy przekonani, że warsztaty stanowią wartościowe uzupełnienie programu rozwoju studentów zarówno PG, jak i GUMed, a także doskonałą okazję do wymiany wiedzy – powiedział dr Jan Spodnik z Zakładu Anatomii i Neurobiologii GUMed. – Zdobyte przez studentów doświadczenie w dziedzinie anatomii przyczyni się do zwiększenia efektywności, motywacji oraz kompetencji przyszłych inżynierów czy też lekarzy i zaowocuje efektywną współpracą w przyszłości w złożonym procesie leczenia pacjenta.
W następnym semestrze planowane jest kolejne spotkanie, tym razem przygotowane przez studentów KN Materiały w Medycynie, które odbędzie się w pracowniach Politechniki Gdańskiej i będzie dotyczyło inżynierii biomateriałów oraz ich zastosowania w medycynie regeneracyjnej. Omówione zostaną najnowsze trendy i osiągnięcia w dziedzinie biomateriałów, w tym projektowanie i metody charakterystyki biomateriałów, a także techniki wytwarzania oraz zastosowania w medycynie regeneracyjnej, co w połączeniu z częścią praktyczną pozwoli przybliżyć przyszłym lekarzom wiedzę o endoprotezach.
fot. dr Jan Spodnik/GUMed