StartUczelniaKalendarium wydarzeńDoktor Michał Jasiński – wy...

Doktor Michał Jasiński – wykład otwarty

Katedra Psychologii GUMed zaprasza na otwarte wykłady dr. Michała Jasińskiego pt. Rekonsolidacja pamięci jako uniwersalny mechanizm zmiany transformacyjnej w psychoterapii, które odbędą się 20 grudnia 2023 r. w godz. 8:00-11:15 oraz 21 grudnia w godz. 17:00-20:15 w formule online. Wydarzenie skierowane są do studentów i pracowników GUMed. Studenci chcący wziąć udział w wykładzie zobowiązani są do zapisania się. Zapisy dostępne są na stronie: https://szkoleniezawodowe.gumed.edu.pl/4329.

Dane do logowania

Sylwetka prelegenta

dr_Michał_Jasiński.jpg

Michał Jasiński – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, psychoterapeuta, filmoznawca, skandynawista, w latach 2016-2023 wykładowca Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Barcelonie. Specjalizuje się w nurcie psychoterapii konstruktywistycznych, silnie reprezentowanych na świecie przez ośrodek barceloński. Głównym stosowanym przez niego podejściem jest terapia koherencji. Jest certyfikowanym nauczycielem tego nurtu oraz współpracownikiem naukowym Coherence Psychology Institute, z ramienia którego prowadzi warsztaty w Europie i propaguje wiedzę o procesie rekonsolidacji pamięci w psychoterapii. Wykształcony również w psychoterapii konstruktów osobistych, krótkoterminowej terapii strategicznej, terapii narracyjnej oraz AEDP, które w swojej pracy chętnie integruje z terapią koherencji. Jest też konsultantem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, zajmuje się integracją doświadczeń psychodelicznych w Stowarzyszeniu Hermanosis.

Tematyka spotkania

Rekonsolidacja pamięci to wrodzony mechanizm transformacyjnej zmiany śladów pamięciowych, w tym głęboko zapisanych konstrukcji czy schematów emocjonalnych odpowiedzialnych za występowanie objawów, z którymi zmagają się osoby zgłaszające się na terapię. W ciągu ostatnich dwudziestu lat neuronaukowcy odkryli i opisali dokładnie ten proces. Od roku 2006 przeniesienie wyników owych badań na grunt psychoterapii i integracja neuronauki z praktyką kliniczną jest główną osią pracy Bruce’a Eckera – współtwórcy terapii koherencji (Ecker i Hulley, 1996, 2017).

W ramach wykładu opisany zostanie terapeutyczny proces rekonsolidacji (Therapeutic Reconsolidation Process; Ecker, Ticic i Hulley, 2012; Ecker, 2018), będący uniwersalną, niezależną od podejścia terapeutycznego mapą, jakiej terapeuci powinni użyć, by doświadczeniowo doprowadzić do zmiany transformacyjnej charakteryzującej się całkowitym ustąpieniem objawów. Proces ten zostanie zilustrowany materiałem wideo z psychoterapii prowadzonej przez Bruce’a Eckera, dzięki czemu wspólnie zidentyfikujemy i przeanalizujemy konkretne kroki prowadzące do głębokiej, trwałej zmiany terapeutycznej. Oczywista stanie się różnica między zmianą transformacyjną – prowadzącą do całkowitego wyeliminowania schematów emocjonalnych i związanych z nimi symptomów, a zmianą stopniową, która jedynie przeciwdziała objawom i wiąże się z ryzykiem ich nawrotu.

Synteza odkryć neuronaukowych i obserwacji klinicznych w ramach terapeutycznego procesu rekonsolidacji wskazuje istotny kierunek dla przyszłości integracji psychoterapii. Proponowana mapa nie jest bowiem przypisana do żadnego konkretnego podejścia terapeutycznego, a bazuje na empirycznej, transteoretycznej wiedzy na temat neurologicznych uwarunkowań zmiany. Proces ten jednocześnie potwierdza i wyjaśnia fenomen korekcyjnego doświadczenia emocjonalnego i pokazuje, jak w psychoterapii doprowadzać do niego regularnie.


logowanie.png

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu POWER.03.05.00-22-Z082/18.

fot. archiwum prywatne

Czas i miejsce:

2023-12-20; 2023-12-21

8:00-11:15; 17:00-20:15

online