O nowoczesnych technologiach medycznych

13.12.2023

Nieprzerwanie od sześciu lat, przy okazji konferencji BioTech Daily, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym gromadzą się osoby zainteresowane tematami z branży biotechnologii, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniami. Kolejny raz podczas konferencji 7 grudnia br. odbyła się gala finałowa programu Strefa Akceleracji ścieżka Life Science organizowanego w partnerstwie strategicznym z Polpharma Biologics. Wydarzenie zostało objęte patronatem instytucjonalnym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


BioTech_Daily_7.21.2023-3179.jpg

Zgromadzonych uczestników, prelegentów oraz słuchaczy przywitał Radosław Wika, dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych. Podczas konferencji naszą Uczelnię reprezentowała dr Anna Supernat z Zakładu Onkologii Translacyjnej GUMed, koordynatorka Centrum Analiz Biostatystycznych i Bioinformatycznych GUMed. Specjalistka wygłosiła wykład pt. Do czego biolog molekularny potrzebuje uczenia maszynowego?, w trakcie którego przedstawiła obecne pola zastosowania tego rodzaju technologii w biologii molekularnej, a także przybliżyła jej potencjalne wykorzystanie w przyszłości.


BioTech_Daily_7.21.2023-3456.jpg

dr Anna Supernat

Uczestnicy wydarzenia mogli ponadto wysłuchać prelekcji specjalistów branży nowoczesnych technologii medycznych. Dr Rafał Derlacz z Polpharma Biologics opowiedział o drodze do certyfikacji FDA. Tomasz Wrzesiński, wiceprezes zarządu BLIRT wygłosił prezentację o zmianie na rynku biotechnologii – partnerstwie jako modelu współpracy. Szybkie skalowanie zespołów projektowych w odpowiedzi na kryzys było tematem, który poruszył Tomasz Świderek z Kainos Polska.

Zwieńczeniem Biotech Daily była gala finałowa programu Strefa Akceleracji ścieżka Life Science współorganizowanego przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny i Polpharma Biologics. Spośród złożonych aplikacji eksperci nagrodzili 3 projekty:

  • Pogaduszki – aplikację dla dzieci z wadami logopedycznymi, która dzięki AI zamienia diagnozę i terapię na sterowane głosem gry mobilne
  • EPI-CAN – technologię EPI-CAN pozwalającą na wykrywanie nowotworów w oparciu o test diagnostyczny wykonywany z wykorzystaniem próbki krwi pacjenta
  • Aidlab – startup skupiający się na wykorzystaniu najnowszych technologii, aby zwiększyć dostępność i efektywność opieki medycznej oraz jednostkom badawczym, zwłaszcza w obszarach o ograniczonym dostępie do usług zdrowotnych.

Spotkanie było okazją do głębszego zrozumienia innowacyjnych trendów, które kształtują obecny i przyszły krajobraz branży nowoczesnych technologii medycznych.


Fot. Lucyna Lewandowska Fotografia