Przedstawiono pierwsze wyniki badania PREFERABLE-EFFECT

StartNaukaAktualnościPrzedstawiono pierwsze wyni...

Przedstawiono pierwsze wyniki badania PREFERABLE-EFFECT

12.12.2023

W San Antonio w dniach 5-9 grudnia 2023 r. odbyła się konferencja San Antonio Breast Cancer Symposium, na której prof. Anne May z Uniwersytetu Medycznego w Utrechcie przedstawiła pierwsze wyniki badania PREFERABLE-EFFECT. Jest to międzynarodowe badanie obejmujące ośrodki z pięciu krajów europejskich (Niemiec, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Holandii) i Australii. Partnerem projektu jest Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii GUMed, a funkcję kierownika projektu ze strony GUMed pełni dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. uczelni, która również uczestniczyła w konferencji.

Badanie PREFERABLE-EFFECT miało na celu sprawdzenie, czy program ćwiczeń fizycznych, nadzorowany przez trenera fitnessu, ma pozytywny wpływ na zmęczenie i jakość życia u pacjentów z rozsianym rakiem piersi. Osoby z rozsianym rakiem piersi często doświadczają negatywnych objawów związanych z chorobą i leczeniem. Mogą one obejmować zmęczenie i obniżoną kondycję fizyczną oraz wpływać na codzienne życie i jakość życia. U pacjentów, u których rak piersi nie rozprzestrzenił się na inne części ciała, międzynarodowe wytyczne zalecają trening fizyczny, aby złagodzić te dolegliwości. Dotychczas nie było dowodów na to, czy ćwiczenia fizyczne pomagają również pacjentom z rozsianym rakiem piersi. Dlatego zdecydowano się to zbadać w projekcie PREFERABLE-EFFECT.

Badanie polegało na losowym podzieleniu 357 uczestników na dwie grupy. Połowa pacjentów otrzymała standardową opiekę (grupa kontrolna), a druga połowa miała do dyspozycji dziewięciomiesięczny program ćwiczeń fizycznych (grupa interwencyjna). Program obejmował trening kardio, siłowy i równowagi, a nadzorował go trener fitnessu. Obie grupy zostały porównane. Pacjenci mieli średnio 55 lat, a przerzuty u nich znajdowały się głównie w kościach (74%). Program treningowy okazał się wykonalny dla osób, które średnio opuściły niewiele sesji treningowych. Najważniejszym rezultatem było to, że pacjenci z grupy interwencyjnej byli mniej zmęczeni podczas i po programie treningowym, a także mieli lepszą jakość życia niż pacjenci z grupy kontrolnej. Ponadto zaobserwowano pozytywne efekty wpływu programu treningowego na kondycję fizyczną oraz dolegliwości takie jak ból i duszności.

Na podstawie tych wyników zaleca się program ćwiczeń fizycznych pod opieką wykwalifikowanego trenera fitnessu dla pacjentów z rozsianym rakiem piersi. Osoby zainteresowane ćwiczeniami powinny najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem lub pielęgniarką. Trener fitnessu musi być przeszkolony w prowadzeniu osób z rakiem. Planowane jest wkrótce przesłanie wyników badania do czasopisma naukowego, gdzie zostaną poddane recenzji przez ekspertów.

Bieżące informacje o realizowanym badaniu PREFERABLE-EFFECT publikowane są na stronie internetowej oraz na Twitterze.

fot. archiwum prywatne