Obchody 60-lecia pierwszego w Polsce wszczepienia stymulatora serca

30.11.2023

Obchody 60-lecia pierwszego w Polsce wszczepienia stymulatora serca odbyły się 23 listopada br. w danej siedzibie szpitalu na Łąkowej. To tam 12 września 1963 r. historyczny zabieg wykonał prof. Zdzisław Kieturakis we współpracy z kardiologami z III Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku, z której wywodzi się II Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W uroczystych obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Uczelni i szpitala klinicznego GUMed: prof. Edyta Szurowska – prorektor ds. klinicznych, prof. Michał Markuszewski – prorektor ds. nauki, prof. Radosław Owczuk – dziekan Wydziału Lekarskiego, kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, prof. Ludmiła Daniłowicz-Szymanowicz – kierownik Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca oraz prof. Ewa Lewicka z tej samej jednostki.


60.lecie_2.Klinika_Kardiologii_fot.SM_UCK_10.jpg

Pierwszy stymulator serca na świecie wszczepiony został 12 października 1958 r. przez lekarzy ze Szwecji. Po 5 latach ta nowatorska metoda pojawia się w Polsce, a był to wtedy naprawdę poważny, skomplikowany zabieg, który wymagał torakotomii, czyli przecięcia mostka klatki piersiowej, odsłonięcia serca, bo elektrody stymulujące naszywano na osierdzie. Był to niewątpliwie krok milowy w rozwoju kardiologii. Warto podkreślić, że w Gdańsku wszystko się zaczęło. Warszawa wprowadziła stymulatory trzy lata później – opowiadała prof. Ewa Lewicka z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed.

Aktualnie w miejscu, w którym wcześniej działał szpital na Łąkowej, znajduje się hotel. Nazwa ulicy dla uczczenia wyjątkowych osiągnieć w medycynie została zmieniona z Łąkowej na prof. Zdzisława Kieturakisa. Gościem honorowym zorganizowanej w murach dawnego szpitala rocznicy była prof. Grażyna Świątecka, pierwsza i wieloletnia kierownik II Kliniki Chorób Serca powstałej w 1992 r. właśnie w szpitalu na Łąkowej i wywodzącej się z III Kliniki Chorób Wewnętrznych. Profesor Świątecka niedawno obchodziła 90 urodziny, świętowano więc podwójnie.


60.lecie_2.Klinika_Kardiologii_fot.SM_UCK_2.jpg

Z siedziby na Łąkowej wyszło wiele nowatorskich metod leczenia. Powstało tu też wiele wybitnych doktoratów, habilitacji, a koledzy, którzy tu właśnie zaszczepili się pasją kardiologii, zostali szefami innych ważnych ośrodków w Polsce. To, co szczególnie ważne, dzięki profesor Grażynie Świąteckiej polska elektroterapia dostała wiatru w żagle – podkreślała prof. Ewa Lewicka z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed.

Profesor Świątecka była w latach 1992-1998 przewodniczącą Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Natomiast kierownikiem Kliniki Chorób Serca pozostała do 2004 r., kiedy przeszła na emeryturę. W tym roku przeniesiono również tę Klinikę i inne jednostki ze szpitala na Łąkowej do nowej lokalizacji przy ul. Dębinki 7. Dawna siedziba szpitala, wtedy funkcjonującego jako Państwowy Szpital Kliniczny nr 3, nadal budzi sentyment wśród pracowników. Tym bardziej cieszy fakt, że aktualni właściciele budynku zdecydowali się wyodrębnić miejsce, w którym można poznać historię lokalizacji.


60.lecie_2.Klinika_Kardiologii_fot.SM_UCK_3.jpg

Fot. Sylwia Mierzewska/UCK