Członkowie SKN Ekonomika i zarządzanie w ochronie zdrowia na konferencji...

StartNaukaAktualnościCzłonkowie SKN Ekonomika i ...

Członkowie SKN Ekonomika i zarządzanie w ochronie zdrowia na konferencji PTFe

5.12.2023

W Warszawie w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2023 r. odbyła się XXI Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (PTFe). Gdański Uniwersytet Medyczny czynnie reprezentowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Ekonomika i zarządzanie w ochronie zdrowia, które działa przy Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i E-Zdrowia. Przewodniczącą SKN jest dr Weronika Ciećko a funkcję opiekuna pełni dr Ewa Bandurska. W wydarzeniu wzięły udział studentki Aleksandra Kobiela (kierunek zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia) oraz Angelika Przekop (zdrowie publiczne).

Motto tegorocznej konferencji to Jeśli chcemy, by wszystko zostało, jak jest, wszystko musi się zmienić. Konferencja odbyła się w kilku sesjach poświęconych m.in. uniwersalnym priorytetom w ochronie zdrowia, koncepcji value flower którą współprowadziła dr Ewa Bandurska, wyzwaniu, jakimi są choroby rzadkie i leki sieroce, jak również prowadzono rozważania na temat powiązań między farmakoekonomiką a priorytetami w polityce zdrowotnej. Podczas wydarzenia można było spotkać zarówno naukowców, jak i specjalistów reprezentujących takie jednostki jak AOTMiT, URPL czy NFZ. Obecni byli wiceministrowie zdrowia, w tym autor ustawy o refundacji Maciej Miłkowski. Z zagranicznych gości obecny był prof. Francis Arickx (Benelux Al) prelegent w sesji na temat Joint HTA.

Wyjątkowe wyróżnienie podczas pierwszego dnia konferencji otrzymała dr Weronika Ciećko nagrodzona w konkursie na najlepszą pracę doktorską z dziedziny farmakoekonomiki. Podczas koonferencji odbyła się prezentacja działań w ramach grup roboczych działających przy Towarzystwie. Grupę roboczą e-Zdrowie reprezentowały dr Ewa Bandurska oraz mgr Małgorzata Wojnarowska z Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i E-Zdrowia GUMed. Wydarzeniem kończącym konferencję była sesja poświęcona działalności studentów. Dwie z czterech prezentacji ustnych należały do studentek GUMed. Aleksandra Kobiela przedstawiła wyniki własnego badania pt. Wiedza nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na temat zjawiska prezenteizmu. Angelika Przekop zaprezentowała natomiast przeprowadzone autorskie badanie pt. Telemedycyna oczami Polaków. Studentki zdobyły wyróżnienia za wykonane prace badawcze.

fot. archiwum prywatne