4.12.2023
Public Health Consequences of E-cigarettes: Balancing Risks and Opportunities – to tytuł wykładu otwartego, który 29 listopada br. wygłosił prof. Maciej L. Goniewicz z Roswell Park Comprehensive Cancer Center in Buffalo, USA na zaproszenie dr. hab. Łukasza Balwickiego, prof. uczelni – kierownika Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed, jednego z koordynatorów Zespołu Badawczego IX: Cancer prevention and early detection w POB 1 IDUB. Eksperci prawie od dziesięciu lat prowadzą wspólne badania w zakresie zdrowia publicznego. Wyniki współpracy można zobaczyć m.in. w publikacjach Rise in electronic cigarette use among adolescents in Poland oraz Youth Access to Electronic Cigarettes in an Unrestricted Market: A Cross-Sectional Study from Poland.
Zaproszony ekspert jest profesorem onkologii w Department of Health Behavior, Roswell Park Comprehensive Cancer Center w Buffalo, NY. W obecnych badaniach koncentruje się na nowych produktach zawierających nikotynę i kannabinoidy oraz na alternatywnych formach zażywania tytoniu. Bada bezpieczeństwo i skuteczność elektronicznych urządzeń do dostarczania nikotyny i innych produktów do wapowania.
Prelekcja, która przyciągnęła szerokie grono słuchaczy, odbyła się w ramach spotkania Zespołu Badawczego IX w POB 1. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego GUMed, studenci i pracownicy badawczy naszej Uczelni, a także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku.
W trakcie prelekcji prof. Goniewicz omówił trzy główne rodzaje produktów nikotynowych, którymi są papierosy tradycyjne, podgrzewacze tytoniu i papierosy elektryczne, a także porównał ich właściwości. Przedstawione zostało ryzyko względne i bezwzględne zażywania tytoniu oraz wyrobów nikotynowych. Ekspert opowiedział o złożonym i wieloetapowym procesie badania papierosów elektrycznych, skupiając uwagę słuchaczy na kilku wybranych badaniach populacyjnych, przedstawiających konsekwencje zdrowotne palenia papierosów w każdej postaci.
W dyskusji, która wywiązała się po prelekcji prof. Goniewicza głos zabrało kilku badaczy i pracowników Uczelni. Dr hab. Łukasz Balwicki, prof. uczelni zwrócił uwagę na fakt, że szanse i zagrożenia wynikające z palenia papierosów należy rozpatrywać także w kontekście polityki rządowej konkretnego kraju. Głos zabrał również prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, który podkreślił kwestię złożonej oceny, jakiej powinny być poddawane nowe wyroby nikotynowe pod kątem decyzji dotyczących ich funkcjonowania na rynku konsumenckim.
Na zakończenie spotkania prof. Goniewicz przybliżył także słuchaczom politykę i plany amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) działającej przy Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej na ograniczenie liczby palaczy w USA.
Fot. Paweł Sudara/GUMed