13.11.2023
Współrealizowany przez Centrum Transferu Technologii GUMed międzynarodowy projekt pt. From Scientists to Innovators for Industry (SCI FI) zajął II miejsce w konkursie Europe Emerging Awards w kategorii Future-Proof Education. Podczas uroczystości zorganizowanej 8 listopada br. w Łodzi nagrodę odebrała prof. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lidera konsorcjum realizującego projekt. Został on doceniony za zaangażowanie we wspieranie transferu wiedzy ze środowiska akademickiego do biznesu i wzmacnianie pozycji nowych przedsiębiorców.
Kursy w ramach projektu są organizowane cyklicznie od 2021 r. Partnerami w konsorcjum SCI FI są: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny, Universiteit Maastricht (Holandia), National University of Ireland (Irlandia), Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (Niemcy), Karolinska Institutet (Szwecja), Boehringer Ingelheim RCV (Austria), Simens Healthineers (Niemcy), Novartis (Czechy), Deolitte (EU), DEX Innovation Centre (Czechy), MADoPA (Francja), Medicen de Paris (Francja).
prof. Lucyna Woźniak odbiera nagrodę
Projekt SCI FI – realizowany w ramach organizacji European Institute of Innovation and Technology (EIT Health) – to płatny 3-miesięczny kurs składający się z modułów online, seminariów, sesji mentorskich i wydarzeń stacjonarnych. Cykl szkoleń kierowany jest do studentów, doktorantów, młodych naukowców i absolwentów, którzy są zainteresowani rozpoczęciem kariery w przemyśle lub nawiązaniem współpracy z przemysłem w ramach swoich badań. Podczas kursu uczestnicy nabywają umiejętności w zakresie: komunikacji i współpracy; zrozumienia potrzeb klienta, myślenia projektowego i prototypowania; zarządzania strategicznego; rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia; zarządzania projektami; zarządzania operacyjnego; finansami i dostępem do rynku.
Prace nad projektem SCI FI rozpoczęły się w 2020 r., zaś pierwsza edycja miała miejsce w 2021 r. wyłącznie w formie online, ze względu na panującą pandemię. Od 2022 r. projekt powrócił do swoich pierwotnych założeń organizacyjnych i odbywa się w formie dwóch spotkań stacjonarnych – otwierającego Kick-off event oraz zamykającego Final event. Realizacja cyklu szkoleniowego, warsztatów oraz Mid-term event odbywa się w formule online.
Ubiegłoroczna, druga edycja kursu SCI FI, zgromadziła interdyscyplinarne grupy uczestników na Kick-off event w Łodzi, natomiast po ukończonym kursie zakończenie projektu odbyło się w Wiedniu. W 2023 r., uczestnicy projektu rozpoczęli kurs w Barcelonie, gdzie zostały im powierzone rzeczywiste wyzwania, z którymi mierzą się firmy takie jak: Boehringer Ingelheim RCV, Deolitte, Novartis, Roche i Healthineers. Zakończenie projektu będzie miało miejsce w Erlangen w Niemczech w dniach 11-12 grudnia 2023 r.
Statystyki dotyczące dalszego rozwoju kariery zawodowej uczestników kursu SCI FI wskazują, że w edycji z 2021 r. spośród 42 uczestników aż 10 przeszło do przedsiębiorstw lub uzyskało awans. Natomiast w 2022 r. z 47 uczestników aż 12 znalazło zatrudnienie w firmach takich jak Roche czy Boehringer Ingelheim.
Rekrutacja do czwartej edycji projektu realizowanej w ramach współpracy w EIT Health rozpocznie się w marcu 2024 r., a uczestnicy spotkają się na Kick-off event w Maastricht (Holandia), natomiast Final event odbędzie się w Gdańsku. Wydarzenie zamykające czwartą edycję będzie również końcem 4-letniego projektu finansowanego w ramach EIT Health. Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie CTT GUMed.
fot. archiwum prywatne