Projekt Centrum Transferu Technologii GUMed w europejskiej czołówce

13.11.2023

Współrealizowany przez Centrum Transferu Technologii GUMed międzynarodowy projekt pt. From Scientists to Innovators for Industry (SCI FI) zajął II miejsce w konkursie Europe Emerging Awards w kategorii Future-Proof Education. Podczas uroczystości zorganizowanej 8 listopada br. w Łodzi nagrodę odebrała prof. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lidera konsorcjum realizującego projekt. Został on doceniony za zaangażowanie we wspieranie transferu wiedzy ze środowiska akademickiego do biznesu i wzmacnianie pozycji nowych przedsiębiorców.

Kursy w ramach projektu są organizowane cyklicznie od 2021 r. Partnerami w konsorcjum SCI FI są: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny, Universiteit Maastricht (Holandia), National University of Ireland (Irlandia), Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (Niemcy), Karolinska Institutet (Szwecja), Boehringer Ingelheim RCV (Austria), Simens Healthineers (Niemcy), Novartis (Czechy), Deolitte (EU), DEX Innovation Centre (Czechy), MADoPA (Francja), Medicen de Paris (Francja).


Picture1-LinkedIn_post.jpg

prof. Lucyna Woźniak odbiera nagrodę

Projekt SCI FI – realizowany w ramach organizacji European Institute of Innovation and Technology (EIT Health) – to płatny 3-miesięczny kurs składający się z modułów online, seminariów, sesji mentorskich i wydarzeń stacjonarnych. Cykl szkoleń kierowany jest do studentów, doktorantów, młodych naukowców i absolwentów, którzy są zainteresowani rozpoczęciem kariery w przemyśle lub nawiązaniem współpracy z przemysłem w ramach swoich badań. Podczas kursu uczestnicy nabywają umiejętności w zakresie: komunikacji i współpracy; zrozumienia potrzeb klienta, myślenia projektowego i prototypowania; zarządzania strategicznego; rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia; zarządzania projektami; zarządzania operacyjnego; finansami i dostępem do rynku.

Prace nad projektem SCI FI rozpoczęły się w 2020 r., zaś pierwsza edycja miała miejsce w 2021 r. wyłącznie w formie online, ze względu na panującą pandemię. Od 2022 r. projekt powrócił do swoich pierwotnych założeń organizacyjnych i odbywa się w formie dwóch spotkań stacjonarnych – otwierającego Kick-off event oraz zamykającego Final event. Realizacja cyklu szkoleniowego, warsztatów oraz Mid-term event odbywa się w formule online.


Informacja_o_wygranej_.jpg

Ubiegłoroczna, druga edycja kursu SCI FI, zgromadziła interdyscyplinarne grupy uczestników na Kick-off event w Łodzi, natomiast po ukończonym kursie zakończenie projektu odbyło się w Wiedniu. W 2023 r., uczestnicy projektu rozpoczęli kurs w Barcelonie, gdzie zostały im powierzone rzeczywiste wyzwania, z którymi mierzą się firmy takie jak: Boehringer Ingelheim RCV, Deolitte, Novartis, Roche i Healthineers. Zakończenie projektu będzie miało miejsce w Erlangen w Niemczech w dniach 11-12 grudnia 2023 r.

Statystyki dotyczące dalszego rozwoju kariery zawodowej uczestników kursu SCI FI wskazują, że w edycji z 2021 r. spośród 42 uczestników aż 10 przeszło do przedsiębiorstw lub uzyskało awans. Natomiast w 2022 r. z 47 uczestników aż 12 znalazło zatrudnienie w firmach takich jak Roche czy Boehringer Ingelheim.

Rekrutacja do czwartej edycji projektu realizowanej w ramach współpracy w EIT Health rozpocznie się w marcu 2024 r., a uczestnicy spotkają się na Kick-off event w Maastricht (Holandia), natomiast Final event odbędzie się w Gdańsku. Wydarzenie zamykające czwartą edycję będzie również końcem 4-letniego projektu finansowanego w ramach EIT Health. Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie CTT GUMed.

fot. archiwum prywatne