StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Oczami medyków, bliżej pacj...

Oczami medyków, bliżej pacjentów. Konwent Gospodarczy FarU obradował w GUMed

30.10.2023

Kolejne już posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita odbyło się 26 października 2023 r. w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W jego trakcie przedstawione zostały procesy i rozwiązania realizowane w jednym z najnowocześniejszych centrów medycznych w Polsce – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, szpitalu klinicznym GUMed. Uczestnicy spotkania mogli także zwiedzić obiekt i zgłębić wybrane zagadnienia na drodze dyskusji.

Obrady rozpoczął prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki GUMed, pełnomocnik Rektora ds. Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, witając gości i wprowadzając w tematykę posiedzenia.


prof. Michał Markuszewski

Dynamiczny rozwój nowych technologii rewolucjonizuje niemal każdy obszar naszego życia. Rozumiejąc jego wagę i potrzebę, zarówno Gdański Uniwersytet Medyczny, jak też podlegle mu podmioty lecznicze, podejmują istotne działania na rzecz innowacyjności w medycynie – mówił prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki GUMed. – To nie jednorazowe działanie, ale składowa konsekwentnie realizowanej strategii.

Prorektor w dalszej części spotkania omówił również dominujące trendy w Polsce i na świecie na polu medycyny w swojej prezentacji zatytułowanej Leki jutra. Jeszcze przed główną częścią posiedzenia dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu, krótko podsumował działania podjęte od ostatniego zgromadzenia, jak również ogłosił temat kolejnej sesji, która będzie dotyczyła sektora energetycznego.

W pierwszym wystąpieniu dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed w krótkim rysie historycznym zwrócił uwagę na doświadczenia epidemiologiczne i ich charakterystyczne elementy, których analiza może pomóc w diagnostyce i prewencji kolejnych zagrożeń wirusologicznych.


dr hab. Tomasz Smiatacz

Wirusy zwiększają swoją transmisyjność kosztem patogenności. Mamy tu na Pomorzu i w FarU wirusologów, biotechnologów, farmakologów, łącznie z firmą farmaceutyczną – przekonywał dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich GUMed. – Warto przyjrzeć się tym procesom, przygotować na przyszłe pandemie, nawet jeśli skrzynka z narzędziami ma być wirtualna.

W temat jednego z największych zabójców XXI w., choroby wieńcowej, wprowadził uczestników prof. Marcin Fijałkowski z I Katedry i Kliniki Kardiologi GUMed, koordynator Oddziału Chorób Strukturalnych Serca I Kliniki Kardiologii UCK. Omówił najważniejsze aspekty choroby, która statystycznie jest przyczyną ponad 50% zgonów powyżej 35 roku życia.


prof. Marcin Fijałkowski

Profesor Marcin Matuszewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii GUMed, opowiedział natomiast o zastosowaniu technik robotowych w chirurgii i wyjaśnił w jaki sposób przebiega przykładowa operacja przy wsparciu robotów nieautonomicznych pod kontrolą chirurga. Podkreślił, że obecnie jest to asystowanie robota, niewykluczone jednak, że na drodze dalszych usprawnień i analizy zbieranych danych, dojdzie w przyszłości do automatyzacji drobnych zabiegów o minimalnej inwazyjności.


prof. Marcin Matuszewski

My też możemy uczestniczyć w innowacyjności. Nie jesteśmy skazani na kupienie gotowych rozwiązań i jego użytkowanie. Dla przykładu, jesteśmy obecnie w trakcie rozwijania jednej z technologii we współpracy z firmą zewnętrzną – powiedział prof. Marcin Matuszewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii GUMed.

O tym jak innowacyjny może być szpital, ale w ujęciu logistycznym, mówił lek. Adam Sudoł, zastępca dyrektora ds. logistyki medycznej UCK, który do zabrania głosu zaprosił również mgr Małgorzatę Dąbrowską, kierownik Centralnego Laboratorium Klinicznego UCK. Prelegentka przedstawiła statystyki, przyczyny oraz ścieżkę wprowadzenia automatyzacji do wybranych procesów laboratoryjnych.

Profesor Fijałkowski mówił o tym, że lekarze mają krótki czas na interwencję w przypadku zawału, a my w tym też procesie uczestniczymy. Musimy dotrzeć z wynikiem jak najszybciej, by nie wydłużać tego czasu na zastosowanie właściwej terapii. Dlatego czas od odebrania materiału do uzyskania wyniku jest dla nas kluczowy – mówiła mgr Małgorzata Dąbrowska, kierownik Centralnego Laboratorium Klinicznego UCK.

W ostatnim wystąpieniu Dariusz Szplit, kierownik Zespołu Oceny i Wdrożeń Technologii Medycznych UCK skupił się na rozwiązaniach technologicznych, które umożliwiają sprawną ankietyzację wśród pacjentów. Podczas prezentacji zwrócił uwagę nie tylko na sam proces zbierania opinii, ale także drugi cel realizowania takich działań, związany z zachęceniem studentów do inicjowania interakcji z pacjentami i dążenia do efektywniejszej komunikacji.


Dariusz Szplit

Po prezentacjach odbyła się sesja pytań i odpowiedzi. Głos zabrała również obecna podczas spotkania Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, która wyraziła aprobatę dla inicjatyw prowadzonych przez jednostki i podmioty medyczne w województwie pomorskim. W krótkim przemówieniu wymieniła wybrane innowacje podjęte w regionie w ostatnich latach, jak np. wynalezienie leku na mukowiscydozę czy finansowanie procedur dzięki którym możliwe jest przeprowadzanie operacji urologicznych czy ginekologicznych z wykorzystaniem robotyki.

Następnie uczestnicy zostali w trzech grupach oprowadzeni po obiekcie, zapoznając się z wdrożonymi innowacjami w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Osoby zainteresowane zwiedzaniem mogły m.in. zobaczyć jak wygląda automatyzacja na przykładzie kilku próbek w laboratorium diagnostycznym czy też przyjrzeć się pracy robota w Szpitalnej Aptece.

fot. GREGMAR

agenda posiedzenia Konwentu Gospodarczego FarU (117 KB)