StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Sukcesy studentów w konkurs...

Sukcesy studentów w konkursie "E(x)plory"

26.10.2023

Studenci I r. kierunku lekarskiego GUMed: Bogdan Jabłoński, Oliwia Raniszewska oraz Wiktoria Sadowska zajęli II miejsce w tegorocznej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory z projektem pt. Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych, zdobywając stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł. Krajowy finał konkursu odbył się w dniach 18-20 października 2023 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Laureaci odebrali swoje nagrody podczas gali zorganizowanej ostatniego dnia wydarzenia.


C302A904-43AC-4A8E-89C1-D598FCEDF215.jpeg

Skin Preventer to projekt rozpoczęty przez obecnych studentów naszej Uczelni jeszcze w okresie ich nauki w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które reprezentowali podczas organizowanych na początku 2023 r. regionalnych etapów konkursu. Obecnie jest on w dalszym ciągu realizowany. Jego opiekunami naukowymi są mgr Sylwia Jędrzejewska z ULO w Toruniu oraz dr hab. Martyna Sławińska z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed.


od lewej: Wiktoria Sadowska, Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński

od lewej: Wiktoria Sadowska, Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński

W ramach projektu pracujemy nad rozwiązaniem, które w oparciu o napisane i wytrenowane przez nas sieci neuronowe, klasyfikuje zmiany skórne. Opracowujemy różne rodzaje sieci, m.in. dedykowane medykom czy osobom prywatnym. Poza tym działamy w charakterze edukacyjno-społecznym – wraz z wolontariuszami promujemy profilaktykę w zakresie dermatologii – wyjaśniała kierująca zespołem Oliwia Raniszewska, studentka I r. kierunku lekarskiego GUMed. – Podczas edukacji na studiach zależy nam na dalszym rozwoju pracy, m.in. w postaci przeprowadzenia dokładniejszych testów czy poszerzenia funkcjonalności urządzenia.


CD2F62AB-63F2-4DB8-984B-5CAEDB7827B6.jpeg

Do ogólnopolskiego finału konkursu jeszcze w okresie nauki w szkole średniej zakwalifikowały się również obecne studentki I r. kierunku lekarskiego GUMed: Julia Hajduk, Dominika Wołek i Alicja Lemańska, autorki projektu pt. Ekologiczne wędzidło dla koni z bambusa oraz Alicja Piszko, członkini zespołu twórców projektu pt. Jak wzmocnić lód i zmniejszyć niszczący efekt zamarzania.


od lewej: Zofia Bugiel, Alicja Piszko, Julia Piszko

od lewej: Zofia Bugiel, Alicja Piszko, Julia Piszko

Projekt, który obok Alicji Piszko tworzyły Zofia Bugiel i Julia Piszko, skupia się na rozwiązaniu problemów związanych z marnowaniem wody poprzez zwiększenie wytrzymałości tafli lodowej i odporności naczyń z zamarzającą cieczą na pękanie.

Motywacją do powstania projektu był problem marnowania wody, której zasoby niepokojąco maleją. Możemy temu przeciwdziałać np. poprzez zbieranie deszczówki, wykorzystywanej m.in. do podlewania roślin ogrodowych lub wypełniania oczek wodnych – wyjaśniała Alicja Piszko, studentka I r. kierunku lekarskiego GUMed. – Niestety wypełnione zbiorniki pękają w czasie mrozu, dlatego przed zimą konieczne jest wylanie – a więc niewykorzystanie – znajdującej się w nich wody. Ponadto corocznie do tworzenia lodowisk zużywane są hektolitry wody, a przez kruchość lodu, jego tafla wymaga częstej odnowy.

Opiekunem projektu pt. Jak wzmocnić lód i zmniejszyć niszczący efekt zamarzania jest Grażyna Linder ze Słupskiej Szkoły Młodych Fizyków, do której uczęszczały jego autorki przed podjęciem studiów.

fot. Beata Trapnell, archiwum prywatne