Portrety Polskiej Medycyny rozdane

17.10.2023

Specjaliści reprezentujący Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, szpital kliniczny GUMed zwyciężyli w dwóch z trzech kategorii tegorocznej edycji konkursu Portrety Polskiej Medycyny. Decyzją Kapituły nagrody dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK otrzymał najwyższy laur w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia, natomiast prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed – w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia. Nagrody wręczono 16 października 2023 r. podczas uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień tegorocznego Forum Rynku Zdrowia. Gratulacje w imieniu władz Uczelni przekazała nagrodzonym prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.


od lewej: Jakub Kraszewski, dr hab. Tomasz Stefaniak, prof. Witold Rzyman, prof. Edyta Szurowska, dr hab. Jacek Wojarski

od lewej: Jakub Kraszewski, dr hab. Tomasz Stefaniak, prof. Witold Rzyman, prof. Edyta Szurowska, dr hab. Jacek Wojarski

W kategorii Menedżer Rynku Zdrowia przyznane zostały dwa równorzędne Portrety Polskiej Medycyny. Zwycięzcą plebiscytu ex aequo z Maciejem Miłkowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, został dr hab. Tomasz Stefaniak, doceniony za wprowadzenie w UCK powszechnego i dostępnego systemu monitoringu zdarzeń niepożądanych oraz autorski system analitycznej oceny aktywności klinik. Wdrożone innowacje pozwoliły szpitalowi klinicznemu GUMed m.in. na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i poprawę rentowności poprzez prowadzenie polityki zorientowanej na jakość.


dr hab. Tomasz Stefaniak

dr hab. Tomasz Stefaniak

To praca zespołowa. Cieszę się, że jest tyle miejsc w Polsce starających się zrobić coś więcej niż minimum. Codziennie cały nasz zespół odrobinę przybliża się do ideału – powiedział dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.

Przyznając nagrodę w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia prof. Witoldowi Rzymanowi, Kapituła konkursu doceniła opracowaną przez niego multidyscyplinarną koncepcję opieki nad chorymi z rakiem płuca od skriningu poprzez diagnostykę po wdrożenie tzw. leczenia szytego na miarę. Profesor zainicjował również tworzenie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Lung Cancer Unit, co umożliwiło przyspieszenie procesu rozpoznania choroby i dobierania właściwej metody terapeutycznej.


prof. Witold Rzyman

prof. Witold Rzyman

Medycyna już nie jest dziedziną indywidualną; to dziedzina zespołowa. Nasz zespół stworzony jest z wielu istotnych osobowości. Bez pracy zespołowej przy pacjencie nowotworowym nie da się go poprowadzić w sposób właściwy – podkreślił prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed.

Za najważniejsze wydarzenie rynku zdrowia zostało uznane pierwsze w polskiej transplantologii przeszczepienie dwóm pacjentom wątroby, po podziale narządu, pobranego od jednego dawcy, przeprowadzone w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano natomiast przeprowadzonym dwukrotnie jednoczasowym operacjom przeszczepienia płuc i serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, o których pisaliśmy na stronie naszej Uczelni. Statuetkę w imieniu gdańskich specjalistów odebrał dr hab. Jacek Wojarski z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed, koordynator zespołów przeprowadzających operacje.


dr hab. Jacek Wojarski

dr hab. Jacek Wojarski

Połączenie doświadczenia zespołu i środowiska, jakim okazało się UCK, zaowocowało tym, że po wielu latach mogliśmy powrócić do podjętych wcześniej działań. Nisza, jaką stanowią pacjenci potrzebujący jednoczesnego przeszczepienia serca i płuc, wciąż istnieje. Cieszę się, że transplantologia w naszym szpitalu rozwinęła się do takiego stopnia – powiedział dr hab. Jacek Wojarski z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed.


Portrety_Polskiej_Medycyny_2023.jpg

Więcej informacji na temat siedemnastej już edycji konkursu, a także zapis filmowy gali wręczenia nagród dostępne są na stronie Rynku Zdrowia.

Fot. dr Małgorzata Gałązka-Sobotka/Uczelnia Łazarskiego, PTWP