StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Uczyli jak postępować w syt...

Uczyli jak postępować w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia

9.10.2023

Postępowanie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Podstawowe czynności ratunkowe z użyciem AED dla rodziców i opiekunów dzieci z obciążeniami kardiologicznymi, które doświadczyły zatrzymania krążenia lub mają podwyższone ryzyko zatrzymania krążenia – pod takim tytułem zorganizowano 1 października br. warsztaty edukacyjne. Przeprowadzili je lekarze z Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej: Piotr Pałczyński i Zuzanna Węgłowska z pomocą studentów z SKN Medycyny Ratunkowej GUMed. Inicjatorami spotkania byli prof. Joanna Kwiatkowska, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, prof. Robert Sabiniewicz z zespołem pracowników Kliniki, rodzicami i Stowarzyszeniem Serce w Dobre Ręce, które działa przy jednostce.

kafelek.png

Szacuje się że w Polsce do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi u około 2500 niemowląt i dzieci. Mimo wzrostu przeżywalności i względnie dobrego odsetka korzystnych wyników neurologicznych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK) u dzieci, przeżywalność po pozaszpitalnym nagłym zatrzymaniu krążenia u dzieci jest nadal niska, szczególnie u najmłodszych. Przyczyny nagłego zatrzymania serca u niemowląt i dzieci różnią się od przyczyn występowania tego zdarzenia u osób dorosłych.

Uczestnikami warsztatów była szczególna grupa odbiorców. Przed rozpoczęciem warsztatów uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w ankiecie przygotowanej przez dr. Jarosława Meyer-Szarego i studentów, mającej na celu ocenę gotowości do niesienia pierwszej pomocy wśród rodzin dzieci cierpiących na zagrażającą życiu chorobę serca. Wyniki ankiet będą pomocne w ocenie potrzeb pacjentów Kliniki i ich opiekunów oraz lepszym przygotowaniu przyszłych, cyklicznych kursów.

IMG_3808.jpg

– Szkolenie to miało unikatowy charakter. Zespół miał okazję nauczać niezwykle ważną grupę, osoby, dla których temat szkolenia stanowi jedną z największych obaw życia codziennego. Szczególny odbiorca wymagał wyjątkowego podejścia szkolących. Większość uczestników szkolenia doświadczyła zatrzymania krążenia osoby bliskiej – podsumował lek. Piotr Pałczyński z Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej GUMed.

W czasie warsztatów zapoznano uczestników z zasadami postępowania w razie nagłego zatrzymania krążenia. Podczas ćwiczeń rodzice i opiekunowie doskonalili podstawowe czynności podtrzymujące czynności życiowe. Rodzice zostali również przeszkoleniu w użyciu automatycznych defibrylatorów zewnętrznych.

Na zakończenie warsztatów rozdano dyplomy zaświadczające odbycie szkolenia.

Fot. Joanna Kwiatkowska/GUMed, Piotr Pałczyński/GUMed