StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2023/2024Publikacja dotycząca diagno...

Publikacja dotycząca diagnostyki zarażenia pasożytniczego

10.10.2023

Specjalistki z Zakładu Parazytologii Tropikalnej: kierownik jednostki dr hab. Anna Lass, prof. uczelni i dr hab. Beata Szostakowska oraz z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych GUMed: kierownik jednostki prof. Katarzyna Sikorska i dr Małgorzata Sulima wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opublikowały artykuł pt. Chronic intestinal schistosomiasis caused by co-infection with Schistosoma intercalatum and Schistosoma mansoni – case report and literature review. Praca ukazała się jako Grand Round na łamach The Lancet Infectious Diseases (IF=56,3) – jednego z czołowych czasopism publikujących informacje o badaniach dotyczących chorób zakaźnych.

przywra z gatunku Schistosoma mansoni
przywra z gatunku Schistosoma mansoni

Publikacja stanowi opis przypadku klinicznego pacjenta cierpiącego na schistosomozę. Jest to choroba tropikalna wywoływana przez tzw. przywry krwi – pasożyty będące przyczyną drugiej po malarii najgroźniejszej choroby pasożytniczej na świecie. Choć przywry te nie występują w rejonach świata o umiarkowanym klimacie, choroba może być przywlekana przez turystów oraz obywateli pochodzących z rejonów endemicznych, a identyfikacja gatunku pasożyta stanowi poważne wyzwanie diagnostyczne.

W artykule szeroko omawiamy złożoność procesu diagnostycznego i leczenie 24-letniego studiującego w Polsce obywatela Zimbabwe, u którego stwierdziliśmy chroniczną postać schistosomozy wywołanej bardzo rzadką koinwazją dwoma gatunkami przywr: Schistosoma mansoni i Schistosoma intercalatum – mówiła dr hab. Beata Szostakowska z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed. – Jedynie tak złożona diagnostyka, z zastosowaniem metod opisanych w artykule, umożliwiła rozpoznanie inwazji mieszanej. Dodatkowo wykazaliśmy, że Schistosoma intercalatum występuje w Zimbabwe, w którym wcześniej tego pasożyta nie odnotowano.

Autorzy artykułu zwrócili uwagę na konieczność brania pod uwagę schistosomozy – zaniedbanej, ciężkiej choroby tropikalnej – w diagnostyce osób powracających z krajów tropikalnych oraz pacjentów będących obywatelami krajów tropikalnych, przyjeżdżających na dłuższy okres do państw, gdzie choroby te są mało znane i często pomijane w procesie diagnostycznym.