9.10.2023
Badaczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego po raz kolejny zaliczono do prestiżowego grona 2% najlepszych naukowców na świecie. Za najbardziej wpływowych uczonych z naszej Uczelni, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów, uznano: prof. Godefridusa Petersa z Katedry i Zakładu Biochemii, z Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii kierownika jednostki prof. Krzysztofa Narkiewicza i prof. Michela Burniera, śp. prof. Romana Kaliszana, z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii: kierownika jednostki prof. Rafała Dziadziuszko, prof. Jacka Jassema oraz dr hab. Elżbietę Senkus-Konefkę, prof. uczelni, z Katedry i Zakładu Bromatologii kierownik jednostki dr hab. Małgorzatę Grembecką i prof. Piotra Szefera, z Katedry i Zakładu Histologii kierownika jednostki prof. Michała Żmijewskiego oraz prof. Zbigniewa Kmiecia, prof. Piotra Czaudernę – kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży oraz prof. Bolesława Rutkowskiego – emerytowanego kierownika Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych. Do znamienitego grona zostali zaliczeni również: prof. Tomasz Bączek – kierownik Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej, prof. Lidia Wolska – kierownik Zakładu Toksykologii Środowiska, prof. Krzysztof Cal z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej, śp. prof. Zdzisław Brzozowski oraz śp. prof. Franciszek Sączewski, prof. Iwona Inkielewicz-Stępniak – kierownik Katedry i Zakładu Patofizjologii Farmaceutycznej, prof. Jacek Witkowski z Katedry i Zakładu Fizjopatologii, prof. Piotr Widłak – dyrektor Biura Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, prof. Dominik Rachoń – kierownik Zakładu Endokrynologii Klinicznej i Doświadczalnej oraz prof. Maria Alicja Dębska-Ślizień – kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych. W zestawieniu znalazł się także absolwent naszej Uczelni – dr hab. Krzysztof Mrózek, zatrudniony w Uniwersytecie Stanowym Ohio.
Na liście TOP 2% uwzględniono także naukowców wchodzących w skład Międzynarodowej Rady Doradczej działającej przy GUMed w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Wśród najlepszych naukowców na świecie znalazła się przewodnicząca Rady Professor Dame Anna Dominiczak, wicedyrektor i kierownik College of Medical, Veterinary and Life Sciences University of Glasgow, absolwentka naszego Uniwersytetu z 1978 r., wyróżniona honorowym tytułem Ambasadora GUMed, jak również: prof. Andrea Gallamini z Wydziału Badań, Innowacji Medycznych i Statystyki w Centrum Onkologii A. Lacassagne we Francji, prof. Christoph C. Zielinski – dyrektor Klinicznego Oddziału Onkologii, przewodniczący I Wydziału Lekarskiego oraz Centrum Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu w Austrii, prof. Reinhold Kreutz – dyrektor Instytutu Farmakologii Klinicznej i Toksykologii, Charité Uniwersytetu Medycznego w Berlinie w Niemczech, prof. Giuseppe Mancia – profesor emeritus na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Mediolanie-Bicocca we Włoszech oraz Professor Sir Magdi H. Yacoub z Narodowego Instytutu Serca i Płuc w Imperial College w Londynie, założyciel i dyrektor ds. badań w Harefield Heart Science Centre (Instytut Magdi Yacoub) w Londynie w Anglii.
W zestawieniu nie zabrakło także naukowców dwóch pozostałych uczelni tworzących wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym Uczelnie Fahrenheita.
Zestawienie przygotował Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies. Lista TOP 2% ocenia cały dorobek naukowy poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczba cytowań niezależnych oraz pozycja i rola danego badacza na liście autorów publikacji. Lista wszystkich wyróżnionych dostępna jest na stronie Elsevier.
fot. Paweł Sudara/GUMed; Paweł Paszko; archiwum prywatne