StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Jakość i bezpieczeństwo w s...

Jakość i bezpieczeństwo w szpitalach klinicznych – podsumowanie konferencji

29.09.2023

Pierwsza konferencja pt. Jakość i bezpieczeństwo w szpitalach klinicznych współorganizowana przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne oraz Polską Unię Szpitali Klinicznych (PUSK) odbyła się 22 września 2023 r. w murach szpitala klinicznego GUMed. Uczestniczyli w niej członkowie PUSK, w tym dyrektorzy szpitali klinicznych. Jej celem była integracja szpitali uniwersyteckich w Polsce.

Wydarzenie zainaugurowali prof. Marcin Gruchała – rektor GUMed oraz Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny UCK, prezes PUSK. Wśród gości spotkania znaleźli się m.in. Marcin Martyniak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Bartłomiej Chmielowiec – rzecznik praw pacjenta. Konferencja rozpoczęła się prezentacjami inauguracyjnymi, które przedstawili: Jakub Kraszewski, Dorota Kuzimska – zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych, prof. Radosław Owczuk – kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed oraz Dariusz Szplit, kierownik Działu Wdrożenia Innowacyjnych Usług Medycznych UCK.

P.Sudara_-_Konferencja_Unii_Szpitali_-_45.jpg

Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w 3 panelach tematycznych, rozpoczynających się wizytami studyjnymi, pozwalającymi gościom zapoznać się z przyjętymi w UCK rozwiązaniami. Panel I pt. Pacjent w centrum uwagi?, moderowany przez Jakuba Kraszewskiego i Annę Lignowską – naczelną pielęgniarkę UCK, obejmował prezentację działalności Zespołu Wczesnego Reagowania w Klinice Neurologii Dorosłych, dyskutowali o budowaniu komunikacji i poczucia bezpieczeństwa personelu medycznego.

W trakcie panelu II pt. Jakość się opłaca, który poprowadził dr hab. Tomasz Stefaniak – lekarz naczelny UCK, dyrektorzy szpitali odwiedzili Kliniczny Oddział Ratunkowy oraz Klinikę Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej. Następnie debatowano o długoterminowym planowaniu inwestycji w obszarze szpitali publicznych, które uwzględnia nie tylko zobowiązania wobec NFZ, ale i oczekiwania pacjentów.

Panel III, moderowany przez lek. Adama Sudoła – zastępcę dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej UCK, obejmował wizytę studyjną w Centralnym Laboratorium Klinicznym i prezentację połączonego z pocztą pneumatyczną systemu laboratoryjnego Abbott GLP, po której paneliści wspólnie z uczestnikami zastanawiali się nad rolą szpitali klinicznych w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych.

PUSK_fotSM_1.jpg

O podsumowanie konferencji poproszono studentów kierunków medycznych, pracujących w UCK jako asystenci lekarza i stażyści pielęgniarstwa – mogli wyrazić swoją opinię o wdrażanych dziś koncepcjach, które budują ich przyszłość zawodową. Młodzi medycy odważnie i konstruktywnie oceniali wnioski z dyskusji w poszczególnych panelach.

Na zakończenie konferencji Jakub Kraszewski wręczył dr. hab. Szczepanowi Cofcie, lekarzowi naczelnemu Uniwersyteckiemu Szpitala Klinicznego w Poznaniu Serce PUSK, przygotowane i wytworzone w technologii druku 3D przez dr. Jarosława Meyer-Szarego z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed. Serce PUSK zostanie przekazane organizatorowi kolejnej konferencji Jakość i bezpieczeństwo w szpitalach klinicznych.

fot. Paweł Sudara/GUMed, Sylwia Mierzewska/UCK