4.10.2023
Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się w dniach 28-30 września 2023 r. w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. W skład komitetu organizacyjnego wydarzenia weszli naukowcy GUMed: prof. Katarzyna Zorena – kierownik Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska, prof. Katarzyna Sikorska – kierownik Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, p.o. Dyrektora IMMiT oraz prof. Jarosław Sławiński – kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej. Spotkanie połączyło w sobie 3 równoległe i dopełniające się wzajemnie wydziałowe konferencje, w tym III Konferencję Naukową Interdyscyplinarne spojrzenie na Nauki o Zdrowiu pamięci prof. Piotra Lassa, V Kongres Medycyny Morskiej Tropikalnej i Podróży Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed oraz XXVII Konferencję Naukową Wydziału Farmaceutycznego GUMed.
Na rozpoczęcie wydarzenia zostały przeprowadzone trzy wykłady inaguracyjne:
Pierwsza sesja naukowa Wydziału Farmaceutycznego odbyła się w 1963 r. i została zorganizowana wraz z Wydziałem Lekarskim AMG I Sesja Naukowa Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Gdańsku (3,52 MB). Było to jedyne tego rodzaju wspólne wydarzenie, ponieważ w kolejnych latach konferencje odbywały się oddzielnie. Tegoroczne spotkanie zorganizowano wspólnie, aby podkreślić interdyscyplinarne spojrzenie na szeroko rozumiane nauki medyczne oraz stworzyć okazję dla wszystkich uczestników do tworzenia nowych, międzywydziałowych, a tym samym interdyscyplinarnych zespołów badawczych.
W trzydniowej konferencji uczestniczyli uznani specjaliści, a także młodzi naukowcy, doktoranci oraz studenci działający w kołach naukowych, którzy zaprezentowali łącznie 170 wystąpień ustnych. Najlepsze wystąpienia doktorantów i studentów zostały nagrodzone oraz wyróżnione. Poniżej prezentujemy pełną listę.
Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa GUMed – lista nagrodzonych i wyróżnionych (718 KB)Oprócz aktywności wykładowych oraz sesji posterowych trzeciego dnia konferencji odbył się kurs nt. wykorzystania sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii w analizie i wizualizacji danych, który poprowadziła dr inż. Marta Jaskulak z Zakładu Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska oraz warsztaty medycyny podróży zorganizowane przez prof. Krzysztofa Korzeniewskiego z Zakładu Medycyny Tropikalnej i Epidemiologii.
III Konferencja Naukowa Interdyscyplinarne spojrzenie na Nauki o Zdrowiu pamięci prof. Piotra Lassa dofinansowana została ze środków Budżetu Państwa w ramach programu Doskonała Nauka – moduł Wsparcie konferencji naukowych – umowa nr DNK/SP/548321/2022 z dnia 29.12.2022 r.
fot. Paweł Sudara/GUMed i archiwum prywatne