Pierwsza Pomorska Noc Naukowców w Trójmieście

2.10.2023

P.Sudara_-_Noc_Naukowców_-_41.jpg

Co to była za noc – wyjątkowa pod każdym względem! Pięć czołowych trójmiejskich uczelni, dwa centra promocji nauki, 14 lokalizacji, 172 wydarzenia związane z naukami ścisłymi, medycznymi, biologicznymi, jak również psychologią i humanistyką, w tym pokazy naukowe, zwiedzanie laboratoriów, warsztaty, wykłady, quizy, konkursy i co najważniejsze – 6,5 tysięcy uczestników. Pierwsza Pomorska Noc Naukowców przeszła do historii.

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym wydarzenie trwało w godz. 10:00-23:00. Podczas tego wyjątkowego popołudnia i nocy naukowcy odeszli od swoich codziennych zajęć i prowadzonych badań, otwierając drzwi swoich laboratoriów, pracowni dla szerokiego grona odbiorców, aby pokazać, że nauka jest ciekawa, pasjonująca i przede wszystkim dostępna dla każdego. Zwiedzający mieli okazję poznać odpowiedzi na pytanie takie jak: co to jest bateria bagdadzka i czy owoce mają napięcie? Czym różni się komórka nowotworowa od zdrowej i w jaki sposób nabywa te niebezpieczne właściwości? Jak zadbać o prawidłowy metabolizm mitochondrialny i jak uniknąć chorób spowodowanych jego zaburzeniem? W trakcie warsztatów w laboratoriach możliwe było zajrzenie do ludzkiego mózgu, sprawdzenie jak zbudowany jest i jak działa nasz układ kostno-stawowy czy samodzielne stworzenie modelu zębów. Tematy wykładów dotyczyły między innymi współczesnej genetyki sądowej, transplantacji narządów i formalności z tym związanych, jak i zastosowania nanocząstek w praktyce klinicznej. Pomorską Noc Naukowców w GUMed otworzył prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, a wykład inauguracyjny zaprezentował prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii GUMed. Opowiedział o neurologii klinicznej, o tym jaka jest dziś i jaka będzie w przyszłości. Aula im. prof. S. Hillera wypełniła się do ostatniego miejsca.

P.Sudara_-_Noc_Naukowców_-_80.jpg

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pomiary masy ciała i pomiar antopometryczny, badania cholesterolu, warsztaty z tworzenia leków i maści, stanowisko non waste, na którym można było samemu uszyć coś w produktów już raz użytych. Nie zabrakło też stanowiska przyszłych położnych, gdzie zaprezentowano m.in. symulację porodu czy anestezjologów uczących intubacji. Obecni byli też biochemicy, którzy przekazywali wiedzę o mitochondriach oraz chemicy farmaceutyczni opowiadający o druku 3D. W Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej chętni mieli możliwość przeprowadzić samodzielną mikroskopową ocenę postaci larwalnych muchówek stanowiących niezwykle ważny element metody szacowania czasu zgonu na podstawie śladów entomologicznych a Centralnym Laboratorium Klinicznym sprawdzić co się dzieje z materiałem biologicznym pobranym do badania. Pracownicy Zakładu Embriologii i członkowie Studenckiego Koła Naukowego Ante Partum przedstawili uczestnikom wczesne etapy rozwoju prenatalnego człowieka. Przeprowadzono także warsztaty dotyczące nadziei i wyzwań związanych z terapiami komórkami macierzystymi.

P.Sudara_-_Noc_Naukowców_-_15.jpg

Pomorska Noc Naukowców została dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” Ministra Edukacji i Nauki.

Fot. Paweł Sudara/GUMed