StartUczelniaKalendarium wydarzeń"Post-cyfrowy kryzys empati...

"Post-cyfrowy kryzys empatii i odrodzenie Klinik" – wykład prof. Michaela Punta

Wykład Post-cyfrowy kryzys empatii i odrodzenie Klinik prof. Michaela Punta z Uniwersytetu w Plymouth organizowany jest przez CSW ŁAŹNIA we współpracy z British Council, Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologi UG i GUMed oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Prezentacja dotykać będzie tematów wszechobecności informacji zdrowotnych w Internecie i dążeniu do cyfryzacji w świadczeniu opieki zdrowotnej, które znacząco wpływają na restrukturyzację relacji między klinicystą a pacjentem. Epistemiczne pęknięcie jest nie mniej głębokie niż to, które przeniosło odpowiedzialność za diagnozę z pacjenta na lekarza i (według Foucaulta) dało nam nowoczesną klinikę. Co więcej, nieodparty pęd ku cyfrowej reprezentacji w formie fotorealistycznego obrazu lub arkusza kalkulacyjnego jest wystarczająco przekonujący w praktyce klinicznej, aby spłaszczyć istotne różnice kosztem empatii i współczucia. Pytanie brzmi zatem, jak możemy odzyskać współczucie i empatię w nowej klinice.

SYLWETKA PRELEGENTA

Michael Punt jest profesorem Wydziału Sztuki i Technologii oraz przewodniczy badaniom w dziedzinie transtechnologii na Uniwersytecie w Plymouth, ma też tytuł honorowego profesora Instytutu Edukacji na University College w Londynie oraz pełni funkcję redaktora naczelnego Leonardo Reviews. Zasiada w licznych radach finansujących projekty badawcze w Europie i przewodniczy programowi FWF PEEK, finansującemu badania związane ze sztuką.

Aktywnie tworzy: jako rzeźbiarz, artysta medialny, historyk mediów, autor i twórca filmowy, który przez ostatnich 30 lat koncentrował się na tym, by zrozumieć rolę społeczności użytkowników w kształtowaniu drogi do tego, jak wynalazki technologiczne zyskują wzajemną czytelność i stają się obiektami społecznymi.

W ciągu ostatniej dekady głównym aspektem, na którym koncentrował się w swoich badaniach był sposób, w jaki rozumienie i następnie stosowanie technologii (animatronika, VR,AR,XR itp.) mogłoby być na nowo zdefiniowane w szkoleniach w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w celu zmaksymalizowana empatii w relacjach pomiędzy lekarzami a pacjentami.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Czas i miejsce:

13.10.2023

13:00-15:00

audytorium im. prof. Zdzisława Kieturakisa, budynek Centrum Medycyny Inwazyjnej, ul. M. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku