25.09.2023
Opieka zintegrowana dla praktyków i edukatorów – pod takim hasłem przebiegły warsztaty edukacyjne realizowane w ramach projektu Nowa infrastruktura i wyposażenie pracowni warsztatowych dla potrzeb kierunków o profilu praktycznym w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Akademii Pomorskiej w Słupsku, które odbyły się 22 września 2023 r. w Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i E-Zdrowia GUMed.
Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wziąć udział w trzech panelach edukacyjnych. Pierwszy panel, koordynowany przez dr Ewę Bandurską, p. o. kierownika Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia GUMed, dotyczył opieki oraz wykonywania świadczeń w praktyce. Eksperci dr Iwona Damps-Konstańska z Kliniki Alergologii GUMed, Joanna Matuszewska, realizująca zlecenie dydaktyczne w Zakładzie Badań nad Jakością Życia GUMed oraz lek. Andrzej Zapaśnik, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku mówili m.in. o opiece koordynowanej w POChP, roli rehamanagera w planowaniu opieki onkologicznej kobiet z rakiem piersi oraz doświadczeniach POZ w integracji opieki.
W kolejnym panelu skupiono się na wykorzystaniu platform telemedycznych w procesach kształcenia studentów, gdzie Daria Uhlenberg z firmy Comarch zaprezentowała możliwości związane ze zdalną opieką nad pacjentami. Dominika Bosek z Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia GUMed oraz Kinga Labunets, doktorantka w Zakładzie Pielęgniarstwa Internistyczno-Pediatrycznego GUMed zaprezentowały urządzenia, które dzięki współpracy z firmą Comarch już od nowego roku akademickiego będą wykorzystywane do praktycznego nauczania studentów kierunku zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia. Zwieńczeniem panelu była prezentacja doświadczeń innych jednostek uczelnianych w nauczaniu studentów praktycznych umiejętności niezbędnych do prawidłowego wykonywania zawodu pielęgniarki.
Wydarzenie zakończyło się panelem dotyczącym kompetencji profesjonalistów medycznych w obszarze zintegrowanej opieki niezbędnych w cyfryzującym się świecie. Małgorzata Wojnarowska z Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia, dr Weronika Ciećko z tej samej jednostki, wraz z ekspertami dr hab. Dorotą Kilańską z Zakładu Pielęgniarstwa Internistyczno-Pediatrycznego i Marią Liburą z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed oraz dr. hab. Krzysztofem Kusem z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozmawiali o kompetencjach profesjonalistów medycznych, którzy pracując wspólnie, będą mogli przyczyniać się do efektywnego wdrażania i kontynuowania opieki zintegrowanej. Ponadto specjaliści wymienili się spostrzeżeniami dotyczącymi rozwijania poszczególnych umiejętności wśród studentów kierunków medycznych, które w przyszłości przydadzą się im do multidyscyplinarnej współpracy.
fot. Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia GUMed