Prof. Jassem i prof. Limon uhonorowani przez Radę Miasta Gdańska

22.09.2023

Jednymi z najważniejszych odznaczeń uhonorowała Rada Miasta Gdańska (RMG) naukowców naszej Uczelni. Prof. Jacek Jassem z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii został laureatem Medalu Św. Wojciecha, natomiast prof. Janusza Limona z Zakładu Etyki Medycznej wyróżniono Medalem Księcia Mściwoja II. Medale wręczono podczas uroczystej sesji RMG, która odbyła się 21 września br. w Dworze Artusa. W imieniu prof. Jassema wyróżnienie odebrała małżonka prof. Ewa Jassem, kierownik Kliniki Pneumonologii GUMed.


382721961_868221037996280_8604161782096004331_n.jpg

Nagrodzeni Medalami Księcia Mściwoja II i Medalami Św. Wojciecha wraz z członkami Rady Miasta Gdańska i Laudatorami. Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Medal Św. Wojciecha

prof. Jacek Jassem
prof. Jacek Jassem

Profesora Jacka Jassema, wieloletniego kierownika Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, wyróżniono za wybitne dokonania w dziedzinie onkologii, a także za działania służące społeczeństwu zarówno w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Kapituła doceniła bogaty dorobek Profesora, który jest jednym z najczęściej cytowanych polskich naukowców, autorem kilkuset doniesień naukowych, kilkunastu monografii i podręczników polskich i zagranicznych. Zaliczanym do prestiżowego grona 2% najbardziej wpływowych uczonych na świecie w zestawieniu przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies. Prowadzi aktywną działalność w zakresie zdrowia publicznego, w tym m.in. opracował projekt ustawy zakazującej palenia tytoniu w miejscach publicznych oraz koordynował prace nad Strategią Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024. Jest również liderem Priorytetowego Obszaru Badawczego: Onkologia realizowanego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Autor 11 patentów i wniosków patentowych. Twórca wdrażanej na całym świecie deklaracji IASLC, wskazującej na istotną korzyść z zaprzestania palenia tytoniu po rozpoznaniu choroby nowotworowej.

Czuję się ogromnie zaszczycony uhonorowaniem mnie Medalem Św. Wojciecha. To dla mnie ogromne wyróżnienie – podkreślił prof. Jacek Jassem. – Jestem gdańszczaninem od 1969 r., spędziłem w tym mieście całe moje dorosłe życie. Jestem dumny z Gdańska, jego osiągnięć, kultury, nauki, otwartości i tolerancji. Cieszę się, że jednym z kryteriów przyznania Medalu Św. Wojciecha są działania na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii. Medal ten, obok przyznanego mi w 2009 r. z rąk śp. prezydenta Pawła Adamowicza najwyższego gdańskiego wyróżnienia naukowego – nagrody im. Heweliusza, umieszczam na czele wszystkich zaszczytów, które mnie spotkały.

Laudację na cześć prof. Jacka Jassema wygłosił prof. Edmund Wittbrodt.

Medal Księcia Mściwoja II

prof. Janusz Limon
prof. Janusz Limon

Za wybitne dokonania naukowe w dziedzinie medycyny oraz zaangażowanie w inicjatywy mające na celu podniesienie poziomu nauki polskiej i systemu regionalnej organizacji pomocy rodzinom z chorobami rzadkimi został nagrodzony prof. Janusz Limon, wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki GUMed, jeden z inicjatorów utworzenia w naszej Uczelni Ośrodka Chorób Rzadkich. Członek rzeczywisty PAN i członek czynny PAU. Autor 360 artykułów i rozdziałów w książkach, którego najważniejsze osiągnięcia naukowe są związane z cytogenetyką i genetyką molekularną nowotworów człowieka oraz genetyką kliniczną. Laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2004 r.) i Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2006 r.) za odkrycie występowanie swoistych zmian genetycznych w guzach nowotworowych, niezwykle istotnych w diagnostyce, monitorowaniu leczenia oraz rokowaniu. Profesor zbadał częstości i rodzaje mutacji w kilku genach odpowiedzialnych za występowanie rodzinnych predyspozycji do zachorowań na raki piersi i jajnika, określił w kilku regionach Polski częstości występowania mutacji genów BRCA1/2 predysponujących do tych nowotworów oraz opisał rzadkie i niepowtarzalne mutacje tych genów występujące m.in. w województwie pomorskim.

To dla mnie duży zaszczyt być w gronie nagrodzonych osób, to bardzo budujące – zaznaczył prof. Janusz Limon. – Bardzo doceniam fakt, że spotykamy się w sali, w której wielokrotnie wręczałem dyplomy doktorskie i habilitacje. Dużą wdzięczność czuję do Rady Miasta za to, że dba o tę salę, w której od kilkuset lat odbywają się różne uroczystości, nie tylko medalowe, ale również kościelne, religijne, różnego rodzaju przyjęcia. To jest jakby genius loci Gdańska. To miejsce buduje naszą pamięć i naszą kulturę. Dziękuję Radzie za dbanie o tę tradycję, to jest bardzo ważne.

Laudację na cześć prof. Janusza Limona wygłosił prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

O Medalach

Medale Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II ustanowiła Rada Miasta Gdańska w 1996 r. Są honorowymi odznaczeniami przyznawanymi polskim i zagranicznym obywatelom, instytucjom i organizacjom za wybitne zasługi na rzecz miasta. Wykonane ze srebra medale otrzymują ci, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska w regionie, kraju i na świecie. Kapituła nagradza osoby, które podejmują publicznie pożyteczne inicjatywy. Medale przyznawane są za wyróżniającą się pracę bądź zainteresowania, które wyrastają ponad przeciętność. Działania dostrzegane i nagradzane przez Kapitułę dotyczą wszystkich dziedzin życia: kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki. Dodatkowo Medal św. Wojciecha jest wyróżnieniem za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami oraz wyjątkowe przedsięwzięcia na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii.


Od lewej - Medal Księcia Mściwoja II, Medal Św. Wojciecha Fotomontaż ze zdjęć Grzegorza Mehringa/www.gdansk.pl

Od lewej: Medal Księcia Mściwoja II, Medal Św. Wojciecha. Fotomontaż ze zdjęć Grzegorza Mehringa/www.gdansk.pl

Relacja wideo z uroczystości dostępna jest na stronie gdansk.pl.

Fot. Paweł Sudara/GUMed, Grzegorz Mehring/gdansk.pl, Piotr Wittman/gdansk.pl, archiwum prywatne.