StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023"Nauka to ludzie" – rekruta...

"Nauka to ludzie" – rekrutacja młodych talentów

4.09.2023

Rusza nabór do trzeciej edycji programu edukacyjnego Nauka to ludzie. Projekt adresowany jest do uczniów i uczennic szkół średnich, którzy planują studia z zakresu medycyny, farmacji i biotechnologii. W trakcie comiesięcznych spotkań badacze i badaczki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie tylko podzielą się z nimi swoją wiedzą, ale pokażą im też, w jaki sposób ona powstaje.


parazytologia.jpg

zajęcia w Zakładzie Parazytologii Tropikalnej

O projekcie

Uczestnicy i uczestniczki na własne oczy przekonają się, jak dynamicznie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat rozwinęła się medycyna. W Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobaczą unikatowe eksponaty, m.in. aparat rentgenowski z 1940 r., cystoskop z połowy XX w. i szklaną strzykawkę. Usłyszą historię rękawiczek chirurgicznych i stetoskopu.

Zajęcia warsztatowe w pracowniach anatomicznych będą natomiast okazją do zaawansowanej powtórki z neuroanatomii. Nie zabraknie ani pracy z klasycznymi preparatami, ani nowoczesnych narzędzi wykorzystywanych w dydaktyce, takich jak interaktywny stół anatomiczny.

Uczniowie i uczennice dowiedzą się też, jak wygląda dzień z życia chirurga, poznają także najnowsze narzędzia i kierunki rozwoju tej gałęzi medycyny, m.in. coraz szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz wyzwania, jakie się z tym wiążą. Zajęcia praktyczne będą stanowiły okazję do zapoznania się z podstawowymi technikami i narzędziami chirurgicznymi.

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym doszło do znacznego zwiększenia zachorowalności na schorzenia układu krążenia. Kardiolodzy i kardiochirurdzy opowiedzą, jak wygląda proces organizacji badań klinicznych, których celem jest optymalizacja leczenia pacjentów, a także czego możemy się dowiedzieć z badań nad mikrokrążeniem. Pokażą, do czego wykorzystywane są modele 3D i pracownie symulacji oraz jak przebiega transplantacja serca.


apteka_szoleniowa_1.jpg

zajęcia w aptece szkoleniowej

Kolejnym poważnym wyzwaniem dla globalnej polityki zdrowotnej są choroby nowotworowe. Zespół specjalistów GUMed wprowadzi uczestników i uczestniczki w tematykę nowotworów skóry. Przybliży ogólne zasady ich diagnostyki, ciekawe przypadki kliniczne oraz nowoczesne techniki obrazowania skóry. Pokaże pracownie mikroskopii konfokalnej i badań dermatoskopowych.

Podczas zajęć omówiona zostanie również rola medycyny w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Lekarze, genetycy, toksykolodzy i antropolodzy sądowi nie tylko powiedzą o tajnikach swojej pracy, pod ich okiem będzie też można spróbować swoich sił w wybranych czynnościach prowadzonych w celu identyfikacji ofiar lub przestępców. Na zajęciach z parazytologii uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, jakie zależności istnieją pomiędzy bioróżnorodnością dzikiej przyrody a chorobami odzwierzęcymi (zoonozami) i jak dużym wyzwaniem jest świadome i rozsądne zarządzanie ekosystemami. Poznają też sposoby zapobiegania występowaniu chorób przenoszonych przez pasożyty.

Młodzi naukowcy odwiedzą również Wydział Farmaceutyczny i aptekę szkoleniową, gdzie będzie można dowiedzieć się, jak wygląda zaplecze pracy farmaceuty, jego rola i współpraca z lekarzem w procesie terapii. Uczestnicy poznają też metody analiz substancji leczniczych oraz postaci leków dostępnych w aptece.

Jak aplikować do programu?

Formularz zgłoszeniowy i regulamin programu znajduje się na stronie www.naukatoludzie.gumed.edu.pl w zakładce dla kandydatów. Rekrutacja do udziału w programie trwa do 30 września 2023 r.

Jak wyglądają zajęcia?

Spotkania w ramach programu będą się odbywać raz w miesiącu (sobota-niedziela) w siedzibie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwsze zajęcia dla grupy przyjętej na semestr zimowy 2023/2024 planowane są na drugą połowę października 2023 r. Uczestnikom i uczestniczkom spoza województwa pomorskiego zostanie zapewniony nocleg.


IDUB_PL_poziom_kolor.jpg

Program jest realizowany przez Biuro ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Na stronie Nauka to Ludzie można się zapoznać z opiniami uczestników i uczestniczek poprzednich edycji.


fot. Agnieszka Anielska/GUMed i Paweł Paszko