Przezcewkowa denerwacja nerek – nowa metoda leczenia niekontrolowanego NT

8.08.2023

Wieloletnie wyniki badań prof. Dagmary Hering z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed uzyskały zgodę Agencji Żywności i Leków, amerykańskiej instytucji rządowej na rozpoczęcie tzw. kluczowego badania klinicznego w nadciśnieniu tętniczym (Pivotal Trial). Prace naukowe w zakresie przezcewkowej denerwacji nerek prof. Hering prowadziła w ramach prestiżowych stypendiów Fundacji Kościuszkowskiej oraz Senior Award Fulbright w Uniwersytecie Stanowym Arizony.

P.Sudara_-_Hering_Dagmara_(7).jpg


Przezcewkowa denerwacja nerek jest małoinwazyjną metodą leczenia nadciśnienia tętniczego (NT). Szacuje się, że >30 proc. dorosłej populacji (w tym Polsce) ma NT, z czego jedynie połowa ma zdiagnozowaną chorobę. Wśród osób z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, jedynie 50 proc. jest leczonych i tylko 25 proc. ma prawidłową kontrolę ciśnienia tętniczego. Stąd też poszukuje się metod zabiegowych, aby zapewnić bezpieczną i skuteczną kontrolę nadciśnienia tętniczego.

Za pomocą systemu VERVE Medical, opracowanego przez zespół naukowców w Uniwersytecie Stanowym Arizony, możliwe stały się pierwsze pozanaczyniowe metody skutecznej denerwacji nerek.

Metoda ta umożliwia denerwację włókien nerwowych nerek znajdujących się w miedniczce nerkowej, w wyniku której dochodzi do obniżenia aktywności współczulnej uczestniczącej w rozwoju nadciśnienia tętniczego – wyjaśnia prof. Dagmara Hering. – W odróżnieniu od dotychczasowych przeznaczyniowych metod, takich jak wprowadzenie cewnika bezpośrednio do tętnic nerkowych i wykonanie ablacji falą radiową, ultradźwiękową lub przez podanie alkoholu, przezcewkowa denerwacja nerek prowadzi do natychmiastowego obniżenia ciśnienia tętniczego już podczas zabiegu.

Innowacyjna metoda umożliwia wizualizację wprowadzonego cewnika przez naturalny otwór ciała tzw. cewkę moczową w celu wykonania denerwacji nerek, bez konieczności stosowania kontrastu. To co istotne, może być ona wykonywana u pacjentów niezależnie od anatomii i miażdżycy tętnic nerkowych, z powodu których 30-50 proc. pacjentów nie kwalifikuje się do denerwacji tętnic nerkowych lub nie odpowiada na leczenie zabiegowe.

Uzyskane wyniki badań wskazują, że przezcewkowa denerwacja nerek jest metodą bezpieczną, prowadzi do natychmiastowej redukcji ciśnienia tętniczego, znacząco poprawia funkcję nerek (wzrost eGFR) i efekt ten utrzymuje się w obserwacji rocznej po zabiegu bez konieczności dodawania leków hipotensyjnych – dodaje prof. Hering.

Należy podkreślić, że co drugi pacjent z nadciśnieniem tętniczym przestaje przyjmować leki hipotensyjne po roku od ich włączenia, zaś denerwacja nerek zapewnia całodobowy efekt hipotensyjny, który jest niezależny od przyjęcia leków na nadciśnienie tętnicze.

Metoda ta nie jest jeszcze powszechnie dostępna i potrzebne jest obecnie rozpoczynające się wieloośrodkowe badanie randomizowane w Stanach Zjednoczonych, zanim będzie można stosować przezcewkową denerwację nerek w praktyce klinicznej.

Fot. Paweł Sudara/GUMed