StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Pielęgniarstwo, dietetyka i...

Pielęgniarstwo, dietetyka i lekarski najpopularniejszymi kierunkami – wyniki rekrutacji

25.07.2023

Ponad 7 500 osób ubiegało się w tym roku o przyjęcie na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Pierwsze listy rankingowe ogłoszono 14 lipca br. Najpopularniejszy okazał się kierunek lekarski4 148 kandydatów (12,7 os. na miejsce). Nie powinno to dziwić, gdyż GUMed zajmuje obecnie miejsce w pierwszej piątce na 30 uczelni w Polsce pod względem liczby kandydatów przyjmowanych na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim. Drugim najchętniej wybieranym przez maturzystów był kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o miejsce starało się niemal 1 365 osób (29 os. na miejsce), co jest jednym z najwyższych wyników w ostatnich latach. Na kolejnych miejscach uplasowały się: fizjoterapia639 kandydatów (9,1 os. na miejsce) i farmacja527 kandydatów (3,3 os. na miejsce). Sporym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia zdrowia, na którą kandydowało 516 osób (10,3 os. na miejsce, co oznacza kolejny systematyczny wzrost w trakcie ostatnich 5 lat) oraz analityka medyczna350 kandydatów (6,4 os. na miejsce).1


tabela_rekrutacja_2023.png

jednolite studia magisterskie stacjonarne


Niemal 2 300 osób ubiegało się o przyjęcie na jeden z ośmiu kierunków studiów I stopnia prowadzonych stacjonarnie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Listy opublikowano 25 lipca br. Największym zainteresowaniem cieszyło się pielęgniarstwo, na które aplikowało 576 osób (3,8 os. na miejsce), a więc o 116 więcej niż przed rokiem. Drugim najbardziej popularnym kierunkiem okazała się dietetyka, na którą dokumenty złożyło 472 kandydatów (7,9 os. na miejsce), co daje wzrost o 150 osób w stosunku do ubiegłorocznej rekrutacji. Tak wysoki wynik osób na jedno miejsce uzyskał także kierunek techniki dentystyczne (7,9 os. na miejsce, 238 kandydatów). Dużą popularnością cieszyły się również: ratownictwo medyczne i elektroradiologia (odpowiednio 5,6 oraz 4,8 os. na miejsce), położnictwo (4,4 os. na miejsce), zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia oraz zdrowie środowiskowe, na które o jedno miejsce ubiegało się odpowiednio od ponad 3,3 do ponad 2,3 os. na miejsce. 2


studia_I_st._stacjonarne.png

studia I stopnia stacjonarne


Progi punktowe

Aby dostać się na kierunek lekarski, kandydat musiał mieć co najmniej 175 punktów na 200 możliwych, nieco mniej, bo 174 punkty na lekarsko-dentystyczny, natomiast 163 punktów gwarantowało przyjęcie na fizjoterapię. Minimum 115 punktów musiał uzyskać kandydat na analitykę medyczną, zaś na farmację – 88 punktów. Na psychologię zdrowia do przyjęcia na studia wystarczyło 245 punktów na 300 możliwych do zdobycia.

Kandydat na dietetykę potrzebował co najmniej 176 punktów, natomiast na elektroradiologię i techniki dentystyczne – odpowiednio 167 oraz 165 punktów. Do zdobycia miejsca na położnictwie wystarczyło 149 punktów, podczas gdy na zdrowiu publicznym – zarządzaniu w systemie zdrowia 145 punktów. Przyjęcie na ratownictwo medyczne możliwe było po zdobyciu minimum 138 punktów, na zdrowie środowiskowe – minimum 137 punktów, a kandydat na pielęgniarstwo potrzebował co najmniej 136 punktów. Na każdym z tych kierunków podczas rekrutacji można było zdobyć maksymalnie 200 punktów.

Rekordowa jest liczba tegorocznych laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania w GUMed – aż 77 osób. Tak dobry wynik związany jest z wysokimi pozycjami Uczelni w rankingach edukacyjnych, plasujących Gdański Uniwersytet Medyczny w gronie czołowych polskich ośrodków akademickich. Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia i prac naukowo-badawczych realizowanych w GUMed jest prestiżowy status uczelni badawczej przyznany w pierwszej edycji konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

dr_hab._S._Wójcik.png

W opiniach kandydatów i studentów wyrażanych w trakcie spotkań z pracownikami Działu Rekrutacji oraz na portalach edukacyjnych, Gdański Uniwersytet Medyczny jest postrzegany jako uczelnia prestiżowa, o wysokim poziomie kształcenia, zapewniająca duże możliwości rozwoju oraz solidne podstawy do dalszej pracy zawodowej – wyjaśnia dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed. – Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyniki rekrutacji, w tym na nasz nowy kierunek – badania kliniczne, który doskonale wpisuje się w aktualne potrzeby i oczekiwania zarówno naszych kandydatów, jak też potencjalnych pracodawców.

Badania kliniczne to unikatowe studia II stopnia stacjonarne, które będą prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Program kierunku przygotowany został przez ekspertów GUMed i UCK, w tym przez głównych badaczy realizujących projekty finansowane z Agencja Badań Medycznych. Obejmuje on prawne, administracyjne i psychologiczne aspekty badań klinicznych z uwzględnieniem potrzeb społeczno-gospodarczych oraz bazuje na dziedzinie nauk o zdrowiu, uwzględniając szeroko rozumiane role zawodów medycznych.

KALKULATOR_REKRUTACYJNY.png

Publikację list rankingowych na studia II stopnia oraz niestacjonarne zaplanowano 1 sierpnia br.

Aby kandydatom ułatwić wybór kierunku, Dział Rekrutacji GUMed stworzył pomocne narzędzie – KALKULATOR REKRUTACYJNY.


KSZTAŁCENIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

Gdański Uniwersytet Medyczny oferuje również studia w języku angielski na 3 kierunkach. Należą do nich: studia I st. na kierunku pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing), studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy) oraz studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor). Ponadto Uczelnia prowadzi roczny program przygotowujący do studiów medycznych (1-year Premedical Course). Dotąd na wymienione kierunku aplikowało ponad 1 000 kandydatów z 90 krajów.

Natomiast 24 lipca uruchomiono rekrutację na utworzony przed rokiem program International Master in Sustainable Drug Discovery (S-DISCO). Studia te GUMed realizuje w partnerstwie z wiodącymi europejskimi uczelniami: Uniwersytetem Gandawskim (Ghent University, Belgia), Uniwersytetem w Groningen (Holandia) i Uniwersytetem w Lille (Francja). Około 20 studentów z całego świata może uczestniczyć w przygotowaniu do podjęcia w przyszłości roli liderów branży farmaceutycznej. Inicjatywa wywodzi się z nieprzerwanych dyskusji między partnerami na temat potrzeby szkolenia studentów z zakresu opracowywania nowych substancji leczniczych, trudnej fazy cyklu życia leku, która poprzedza pierwsze badania kliniczne z udziałem ochotników i ich dalszy rozwój.

Jesteśmy dumni, że niezmiennie od lat studenci zagraniczni decydujący się studiować w Gdańsku najchętniej i najczęściej wybierają nasz Uniwersytet. Sprawia to, że GUMed utrzymuje status najbardziej umiędzynarodowionej uczelni Pomorza, a kierunek lekarski pozostaje zdecydowanym faworytem wśród kierunków cieszących się największą popularnością studentów rozpoczynających kształcenie w języku angielskim – dodaje dr hab. Wójcik.

Rejestracja na studia w języku angielskim potrwa do 31 lipca dla pielęgniarstwa i farmacji, zaś na kurs przygotowawczy Premed aż do 31 sierpnia. Dla kierunku lekarskiego proces aplikacji został zakończony.

Kolejne listy rankingowe będą sukcesywnie publikowane na stronie www.rekrutacja2023.gumed.edu.pl/wyniki. Szczegółowe informacje dotyczące warunków i trybów rekrutacji dostępne są na stronie Działu Rekrutacji GUMed.

KREDYTY NA STUDIA

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia kandydaci na kierunek lekarski studiów niestacjonarnych w języku polskim mogą ubiegać się o kredyt na studia medyczne. Dodatkowe informacje dostępne są na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

1 Dane na 14.07.2023 r.

2 Dane na 25.07.2023 r.

fot. Paweł Sudara/GUMed