Lekarski najpopularniejszym kierunkiem. Poznaliśmy pierwsze wyniki rekrutacji

14.07.2023

Ponad 7 500 osób ubiegało się w tym roku o przyjęcie na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Pierwsze listy rankingowe ogłoszono 14 lipca br. Najpopularniejszy okazał się kierunek lekarski4 148 kandydatów (12,7 os. na miejsce). Nie powinno to dziwić, gdyż GUMed zajmuje obecnie miejsce w pierwszej piątce na 30 uczelni w Polsce pod względem liczby kandydatów przyjmowanych na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim. Drugim najchętniej wybieranym przez maturzystów był kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o miejsce starało się niemal 1 365 osób (29 os. na miejsce), co jest jednym z najwyższych wyników w ostatnich latach. Na kolejnych miejscach uplasowały się: fizjoterapia639 kandydatów (9,1 os. na miejsce) i farmacja527 kandydatów (3,3 os. na miejsce). Sporym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia zdrowia, na którą kandydowało 516 osób (10,3 os. na miejsce, co oznacza kolejny systematyczny wzrost w trakcie ostatnich 5 lat) oraz analityka medyczna350 kandydatów (6,4 os. na miejsce).1

Progi punktowe

Aby dostać się na kierunek lekarski, kandydat musiał mieć co najmniej 185 punktów na 200 możliwych, nieco mniej, bo 183 punkty na lekarsko-dentystyczny, natomiast 171 punktów gwarantowało przyjęcie na fizjoterapię. Minimum 140 punktów musiał uzyskać kandydat na analitykę medyczną, zaś na farmację – 120 punktów. Na psychologię zdrowia do przyjęcia na studia wystarczyło 257 punktów na 300 możliwych do zdobycia.

Rekordowa jest liczba tegorocznych laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania w GUMed – aż 77 osób. Tak dobry wynik związany jest z wysokimi pozycjami Uczelni w rankingach edukacyjnych, plasujących Gdański Uniwersytet Medyczny w gronie czołowych polskich ośrodków akademickich. Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia i prac naukowo-badawczych realizowanych w GUMed jest prestiżowy status uczelni badawczej przyznany w pierwszej edycji konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

dr_hab._S._Wójcik.png

W opiniach kandydatów i studentów wyrażanych w trakcie spotkań z pracownikami Działu Rekrutacji oraz na portalach edukacyjnych, Gdański Uniwersytet Medyczny jest postrzegany jako uczelnia prestiżowa, o wysokim poziomie kształcenia, zapewniająca duże możliwości rozwoju oraz solidne podstawy do dalszej pracy zawodowej – wyjaśnia dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed. – Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyniki rekrutacji, w tym na nasz nowy kierunek – badania kliniczne, który doskonale wpisuje się w aktualne potrzeby i oczekiwania zarówno naszych kandydatów, jak też potencjalnych pracodawców.

Badania kliniczne to unikatowe studia II stopnia stacjonarne, które będą prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Program kierunku przygotowany został przez ekspertów GUMed i UCK, w tym przez głównych badaczy realizujących projekty finansowane z Agencja Badań Medycznych. Obejmuje on prawne, administracyjne i psychologiczne aspekty badań klinicznych z uwzględnieniem potrzeb społeczno-gospodarczych oraz bazuje na dziedzinie nauk o zdrowiu, uwzględniając szeroko rozumiane role zawodów medycznych.

KALKULATOR_REKRUTACYJNY.png

Publikacja pierwszej listy rankingowej na studia I stopnia stacjonarne przewidziana jest 25 lipca, natomiast na studia II stopnia oraz niestacjonarne 1 sierpnia br.

Aby kandydatom ułatwić wybór kierunku, Dział Rekrutacji GUMed stworzył pomocne narzędzie – KALKULATOR REKRUTACYJNY.


KSZTAŁCENIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

Gdański Uniwersytet Medyczny oferuje również studia w języku angielski na 3 kierunkach. Należą do nich: studia I st. na kierunku pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing), studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy) oraz studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor). Ponadto Uczelnia prowadzi roczny program przygotowujący do studiów medycznych (1-year Premedical Course). Dotąd na wymienione kierunku aplikowało ponad 1 000 kandydatów z 90 krajów.


fot.Przemysław_Burda_(46).jpg


Natomiast 24 lipca zostanie uruchomiona rekrutacja na utworzony przed rokiem program International Master in Sustainable Drug Discovery (S-DISCO). Studia te GUMed realizuje w partnerstwie z wiodącymi europejskimi uczelniami: Uniwersytetem Gandawskim (Ghent University, Belgia), Uniwersytetem w Groningen (Holandia) i Uniwersytetem w Lille (Francja). Około 20 studentów z całego świata może uczestniczyć w przygotowaniu do podjęcia w przyszłości roli liderów branży farmaceutycznej. Inicjatywa wywodzi się z nieprzerwanych dyskusji między partnerami na temat potrzeby szkolenia studentów z zakresu opracowywania nowych substancji leczniczych, trudnej fazy cyklu życia leku, która poprzedza pierwsze badania kliniczne z udziałem ochotników i ich dalszy rozwój.

Jesteśmy dumni, że niezmiennie od lat studenci zagraniczni decydujący się studiować w Gdańsku najchętniej i najczęściej wybierają nasz Uniwersytet. Sprawia to, że GUMed utrzymuje status najbardziej umiędzynarodowionej uczelni Pomorza, a kierunek lekarski pozostaje zdecydowanym faworytem wśród kierunków cieszących się największą popularnością studentów rozpoczynających kształcenie w języku angielskim – dodaje dr hab. Wójcik.

Rejestracja na studia w języku angielskim potrwa do 15 lipca dla kierunku lekarskiego, dla pielęgniarstwa i farmacji do 31 lipca, zaś na kurs przygotowawczy Premed aż do 31 sierpnia.

Kolejne listy rankingowe będą sukcesywnie publikowane na stronie www.rekrutacja2023.gumed.edu.pl/wyniki. Szczegółowe informacje dotyczące warunków i trybów rekrutacji dostępne są na stronie Działu Rekrutacji GUMed.


tabela_rekrutacja_2023.png

KREDYTY NA STUDIA

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia kandydaci na kierunek lekarski studiów niestacjonarnych w języku polskim mogą ubiegać się o kredyt na studia medyczne. Dodatkowe informacje dostępne są na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

1 Dane na 14.07.2023 r.

fot. Paweł Sudara/GUMed