StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Ślady genetyczne, substancj...

Ślady genetyczne, substancje lecznicze i parazytologia

21.06.2023

Wraz z końcem czerwca br. zakończyła się tegoroczna edycja programu rozwojowego dla uczniów szkół średnich Nauka to ludzie. Ostatnie dwa spotkania, które odbyły się w dniach 17-18 czerwca br. licealiści poświęcili na zapoznanie się z wybranymi obszarami medycyny sądowej, parazytologii medycznej i podstawami farmacji. Obok wykładów, tradycyjnie dużą część zajęć stanowiły zajęcia laboratoryjne.

Śladami przestępców

Zajęcia przygotowane przez zespół z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie tylko przybliżyły uczestnikom tajniki pracy medyków, genetyków, toksykologów i antropologów sądowych, dały im też okazję do spróbowania swoich sił w wybranych czynnościach prowadzonych w trakcie rozwiązywania np. spraw kryminalnych. W tematykę spotkania wprowadził uczniów dr Karol Karnecki. Prof. Ryszard Pawłowski przybliżył wachlarz metod, które ułatwiają identyfikację przestępców na podstawie śladów genetycznych. Dr Dorota Pieśniak pokazała uczestnikom warsztat pracy antropologa sądowego, wyjaśniając proces identyfikacji i analizy szczątków kostnych, a także zakres informacji, których może dostarczyć ten rodzaj materiału. Możliwości entomologii sądowej zaprezentowała natomiast mgr Sonia Zięba w pracowni toksykologii sądowej. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach z genetyki sądowej, które poprowadził dr hab. Krzysztof Rębała oraz zajęciach z toksykologii sądowej, które przygotowali dr inż. Mateusz Woźniak oraz mgr Ewa Domagalska.


genetyka_sądowa.jpg

genetyka sądowa

Z parazytologiem o bioróżnorodności

W czerwcu br. uczestnicy programu gościli m.in. w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Dr hab. Maciej Grzybek, prof. uczelni przy wsparciu mgr Joanny Nowickiej przygotował i przeprowadził zajęcia poświęcone wybranym chorobom przenoszonym przez organizmy pasożytnicze. Spotkanie rozpoczął od wykładu poświęconego bioróżnorodności. Zwrócił uwagę uczestników na fakt, że niewielkie z pozoru ingerencje w naturalne ekosystemy oraz działalność człowieka (uprawy, hodowle) mogą nieść za sobą poważne negatywne konsekwencje, np. w postaci wzrostu zachorowalności na groźne schorzenia. Podczas praktycznej części zajęć licealiści dowiedzieli się jak prawidłowo przygotować rozmaz krwi do badania mikroskopowego w celu rozpoznania malarii. Wcielili się również w rolę diagnostów, poszukując w preparatach mikroskopowych schizontów zarodźca malarii.


parazytologia.jpg

diagnostyka parazytologiczna

W świecie farmacji

Ostatnie spotkanie w tegorocznej edycji programu przygotował dr Adrian Szewczyk z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej GUMed. Zajęcia odbyły się w aptece szkoleniowej Wydziału Farmaceutycznego, gdzie uczestnicy mogli poznać zaplecze pracy farmaceuty. Uczniowie zapoznali się z ilościowymi i jakościowymi metodami analiz substancji leczniczych, wspólnie przeprowadzili też przegląd postaci leków dostępnych w aptece. Zajęcia były również okazją do przedyskutowania roli farmaceuty i jego współpracy z lekarzem w procesie terapii.


apteka_szpitalna_1.jpg

w aptece szkoleniowej Wydziału Farmaceutycznego GUMed

O programie

Z początkiem roku akademickiego 2022/2023 spośród ponad 150 zgłoszeń wyłoniono 32 licealistów, którzy zostali zaproszeni na spotkania z wybranymi naukowcami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz do bliższego przyjrzenia się obszarom ich działalności klinicznej. Wybór uczestników projektu opierał się nie tylko na motywacjach kandydatów, ale też ich dotychczasowych osiągnięciach potwierdzających zainteresowania i posiadaną wiedzę. Program obejmował 60 godzin zajęć dydaktycznych. Nabór do kolejnej edycji odbędzie się jesienią 2023 r. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie www.naukatoludzie.gumed.edu.pl w zakładce dla kandydatów.

fot. dr Agnieszka Anielska i dr hab. Maciej Grzybek, prof. uczelni/GUMed