Nowa lektura: "Alkohol i człowiek – toksyczny związek"

StartNaukaAktualnościNowa lektura: "Alkohol i cz...

Nowa lektura: "Alkohol i człowiek – toksyczny związek"

5.06.2023

Alkohol i człowiek – toksyczny związek. Problemy wywołane spożywaniem alkoholu etylowego

Naukowcy GUMed: dr hab. Marek Wiergowski z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej oraz prof. Jacek Sein Anand, kierownik Zakładu Toksykologii Klinicznej są redaktorami książki pt. Alkohol i człowiek – toksyczny związek. Problemy wywołane spożywaniem alkoholu etylowego, która ukazała się w maju 2023 r. nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Wśród niemal sześćdziesięciu autorów publikacji ponad połowa to pracownicy i studenci naszej Uczelni.

Monografia jest źródłem wiedzy na temat wybranych zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu etylowego. W książce omówiono podstawowe informacje oparte o fakty, wiedzę naukową oraz doświadczenie autorów.

Jak wskazują naukowcy, choć w Polsce ukazują się opracowania dotyczące alkohologii i terapii uzależnień, to w większości przypadków dotyczą one aspektów psychologiczno-psychiatrycznych i są adresowane przede wszystkim do tej grupy odbiorców. Krąg osób zainteresowanych tym tematem jest jednak znacznie szerszy i obejmuje osoby, które na co dzień zajmują się profilaktyką oraz terapią ostrych i przewlekłych zatruć etanolem, a także leczeniem powikłań nadużywania alkoholu etylowego.

Wiedza przekazywana na studiach medycznych, a także szkolenia podyplomowe na temat alkoholu etylowego są fragmentaryczne i w niewystarczający sposób przygotowują lekarzy do diagnostyki oraz terapii pacjentów z problemem alkoholowym – przekonuje dr hab. Marek Wiergowski. – Zagadnienia omówione w monografii są tym bardziej istotne, że ponad 200 chorób jest bezpośrednio związanych z nadużywaniem alkoholu, a około 3 miliony osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu jego nadmiernego spożywania.