Reprezentanci GUMed na konferencji "Implanty 2023"

26.05.2023


Autor_Natalia_Karska_UG.jpg

Ponad 100 specjalistów z takich dziedzin jak: chemia, fizyka, medycyna, biologia, technologia czy inżynieria wzięło udział w V edycji ogólnopolskiej konferencji Implanty 2023: Technologie, chemia i medycyna, która odbyła się w dniach 18-20 maja 2023 r. Organizatorami wydarzenia odbywającego się pod patronatem Uczelni Fahrenheita były Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Z ramienia naszej Uczelni członkami komitetu naukowego byli prof. Michał Pikuła z Zakładu Embriologii oraz prof. Jan Rogowski, kierownik Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej, natomiast w komitecie organizacyjnym znalazły się badaczki z Zakładu Medycyny Laboratoryjnej: dr Sylwia Gul-Hinc, dr Anna Michno oraz dr hab. Anna Ronowska. Celem spotkania było stworzenie przestrzeni do dyskusji dla naukowców, lekarzy, przedstawicieli przemysłu, a przede wszystkim pasjonatów ogólnie pojętych materiałów implantacyjnych.


Panel_dyskusyjny_19.05.2023_PG.JPG

W trakcie wydarzenia zaproszeni eksperci wygłosili wykłady plenarne. Jeden z nich, zatytułowany Peptydy samoorganizujące się jako rusztowania do zastosowania w inżynierii tkankowej i medycynie regeneracyjnej przedstawił prof. Michał Pikuła, który wziął także udział w panelu dyskusyjnym. W sesji posterowej uczestniczyły natomiast dr hab. Anna Ronowska z referatem pt. Czy jony cynku uwolnione z modyfikacji powierzchni implantów wywierają efekt cytotoksycznyny na ludzkie komórki osteoblastów? oraz dr Anna Michno z pracą pt. Udział płytek krwi w regeneracji osteoblastów poddanych działaniu jonów cynku uwalnianych z implantów kostnych in vitro.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów związane ze starzeniem się społeczeństwa, osteoporoza, choroby nowotworowe, wypadki komunikacyjne, działania zbrojne i urazy często wymagają implantacji. W kardiologii inwazyjnej również stosuje się stenty naczyniowe, a w stomatologii implanty zębowe. Zabiegi implantacji są szeroko rozpowszechnioną metodą leczenia i polegają na zastąpieniu naturalnego stawu, fragmentu kości czy naczynia biomateriałem, którego zadaniem jest uzupełnienie lub zastąpienie wymienionego elementu – wyjaśnia dr Anna Michno. – Ma to na celu wyeliminowanie bólu, przywrócenia utraconej czynności i umożliwienia powrotu pacjenta do możliwie pełnej sprawności. Z tego powodu współczesna medycyna regeneracyjna wspomagana jest przez zastosowanie coraz to nowszych biomateriałów implantacyjnych, opracowanych tak by posiadały właściwości zbliżone do wymienianych czy uzupełnianych elementów anatomicznych, wykazywały działanie przeciwbakteryjne, były biozgodne, i nietoksyczne dla pacjenta oraz łatwe do implantacji przez operatora.


czaszka_autor_Anna_Michno.jpg

Jak podkreśla specjalistka, współczesna inżynieria materiałowa umożliwia opracowanie implantów indywidualnie na potrzeby pacjentów i lekarzy. Ostatnie lata intensywnych badań i rozwoju potwierdzają, jak ważna jest interdyscyplinarna współpraca inżynierów, chemików, specjalistów w biomateriałach medycznych i druku 3D oraz lekarzy w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla pacjentów.

fot. Anna Michno/GUMed, Adrianna Banach-Kopeć, Natalia Karska, Patrycja Oryl, archiwum prywatne