70 lat Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

19.05.2023


IMG_E2012.JPG


W dostojnym wnętrzu Dworu Artusa 18 maja br. odbyła się uroczystość 70-lecia istnienia Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zgromadzonych gości, w tym byłych i obecnych pracowników jednostki, powitał jej kierownik dr hab. Tomasz Mazurek, prof. uczelni. Obecni byli także przedstawiciele władz Uczelni – prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych oraz prof. Radosław Owczuk, dziekan Wydziału Lekarskiego. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili również: Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu Copernicus Podmiot Leczniczy, prof. Andrzej Bohatyrewicz, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz prof. Barbara Kamińska, konsultant wojewódzka w dziedzinie pediatrii, reprezentująca zespół Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci GUMed.


IMG_E1900.JPG


W krótkiej prezentacji prof. Tomasz Mazurek przybliżył historię Kliniki, którą kieruje nieprzerwanie od 2013 r. Wskazał na najważniejsze osiągnięcia pracowników w zakresie działalności naukowej, organizacyjnej i wydawniczej, wspominając m.in. wydany w 2017 r. nowoczesny podręcznik dla studentów medycyny Ortopedia i traumatologia, którego był współredaktorem. Przypomniał również jak na przestrzeni lat rozwinął się zakres technik operacyjnych w Klinice, szczególnie akcentując innowacyjne rozwiązania w zakresie chociażby chirurgi kręgosłupa, ręki czy artroskopii i rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Profesor Mazurek zaprezentował także zgromadzonym opatentowane wynalazki pracowników Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, takie jak: derotator do operacyjnego leczenia skolioz dr. hab. Rafała Pankowskiego, protezę ścięgien zginaczy palców własnego autorstwa czy gwoździopłytę DRONes dr. Macieja Piotrowskiego.

My, ortopedzi, nie mamy kompleksów. Robimy fantastyczne rzeczy i będziemy robić jeszcze lepsze – podkreślił prof. Tomasz Mazurek, omawiając plany rozwoju jednostki na kolejne lata.


IMG_E2028.JPG


Jak podkreśliła prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, jubileusz jest okazją, by przypomnieć historię Kliniki oraz podsumować jej niewątpliwe osiągnięcia. To także doskonały moment do wyrażenia wdzięczności tym, którzy swoim zaangażowaniem i wytrwałą pracą przyczynili się do rozwoju jednostki i jej dzisiejszych sukcesów.

Gratuluję licznych sukcesów w pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Niezmiernie jestem wdzięczna za Państwa wieloletnie zaangażowanie w budowanie silnej pozycji naszego Uniwersytetu oraz stworzenie na Pomorzu uznanej jednostki, gwarantującej pacjentom najwyższą jakość opieki w zakresie urazów narządu ruchu – podkreśliła prorektor prof. Edyta Szurowska. – Życzę, aby Państwa trudna i wymagająca, ale bardzo potrzebna praca była nieprzerwanym pasmem sukcesów oraz powodem do osobistej satysfakcji.

Z kolei dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Radosław Owczuk przywołał osobiste wspomnienia z czasów studenckich, kiedy miał okazję poznać legendę nie tylko gdańskiej ortopedii śp. prof. Józefa Szczekota.

Miałem przyjemność zdawać u prof. Szczekota egzamin, który choć był w powszechnej opinii egzaminem z traumatologii, był całkowicie atraumatyczny dzięki temu jaką osobą był Pan Profesor – wspominał dziekan prof. Radosław Owczuk. – W imieniu Rady Wydziału chciałbym podziękować Panu Profesorowi i wszystkim Pracownikom za ogromny wkład w działalność dydaktyczną. Macie Państwo znakomite opinie od studentów i efekty w kształceniu podyplomowym, czego mogę doświadczyć pracując z byłymi pracownikami Kliniki w UCK w Gdańsku.

W imieniu pracowników Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci GUMed, zlokalizowanej w sąsiedztwie Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu głos zabrała prof. Barbara Kamińska, wieloletnia kierownik jednostki, konsultant wojewódzka w dziedzinie pediatrii.

Pomijając najważniejszą sprawę merytoryczną, muszę powiedzieć, że cechuje Was niezwykła uczciwość, elegancja i gotowość niesienia pomocy każdemu i o każdej godzinie dnia i nocy. Za to Wam w imieniu własnym, moich kolegów i naszych małych pacjentów dziękuję – powiedziała prof. Barbara Kamińska, zwracając się do zespołu pracowników Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

O muzyczną oprawę uroczystości zadbał Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją dr. Błażeja Połoma.

fot. Joanna Śliwińska/GUMed