StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2022/2023Pierwszy Dzień Badań Klinic...

Pierwszy Dzień Badań Klinicznych GUMed za nami

20.05.2023

Pierwsze oficjalne obchody przypadającego 20 maja Dnia Badań Klinicznych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbyły się 18 maja 2023 r. w audytorium im prof. Zdzisława Kieturakisa w Centrum Medycyny Inwazyjnej. Dzień ten ma na celu uczczenie pierwszego randomizowanego badania klinicznego przeprowadzonego w 1747 r. przez Jamesa Linda na marynarzach chorujących na szkorbut. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed włączyło się w obchody święta, organizując konferencję adresowaną do wszystkich zainteresowanych tematyką badań klinicznych, zarówno studentów, jak i doświadczonych badaczy.


P.Sudara_-_Dzień_Badań_Klinicznych_-_007.jpg


W wydarzeniu udział wzięli m.in.: prof. Michał Markuszewski – prorektor ds. nauki, prof. Piotr Widłak – kierownik Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed, Ewa Schmidt – kierownik Działu Niekomercyjnych Badań Klinicznych GUMed. Obecni byli również: Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny UCK oraz dr hab. Tomasz Stefaniak – pełnomocnik dyrektora UCK ds. CWBK. Nie zabrakło głównych badaczy i zespołów badawczych realizujących projekty finansowane przez ABM, pracowników MCWBK z GUMed i UCK oraz studentów, doktorantów i innych osób interesujących się tematyką badań klinicznych.


P.Sudara_-_Dzień_Badań_Klinicznych_-_020.jpg

prof. Piotr Widłak

Zgromadzonych gości oraz pracowników przywitał prof. Piotr Widłak.

Na pytanie, czym są badania kliniczne, można udzielić różnych odpowiedzi. Dla nas, dla badaczy, dla naukowców badania kliniczne to źródło informacji dla czegoś, co nazywamy medycyną opartą na faktach Evidence-based medicine (EBM) – rozpoczął prof. Widłak. – Dla działaczy gospodarczych, czyli biznesu, badania kliniczne, jako istotna część technologii medycznej to olbrzymi sektor gospodarczy, wyjątkowo innowacyjny, wyjątkowo szybko rozwijający się, źródło olbrzymich zysków.

Profesor Widłak zachęcił uczestników do aktywnego udziału w wydarzeniu i zaprosił do uczestniczenia w dyskusji po każdej z prelekcji.


P.Sudara_-_Dzień_Badań_Klinicznych_-_003.jpg

prof. Michał Markuszewski

Jak podkreślał prof. Michał Markuszewski w swojej wypowiedzi, wydarzenie zasługuje na cykliczność.

Cykliczność tego wydarzenia jak najbardziej wpisuje się w strategię rozwoju Uczelni, której badania kliniczne są fundamentem rozwoju dyscyplin takich jak nauki medyczne. Jesteśmy uczelnią przymiotnikową, uczelnią medycyną, a zatem nasze badania w obszarze nauk o zdrowiu, nauk medycznych czy nauk farmaceutycznych są priorytetem, o których rozwój będziemy dbać – tłumaczył prof. Markuszewski. – Jestem farmaceutą z wykształcenia. Na początku mojej pracy trafiłem do jednostki, która realizowała badania kliniczne wspólnie z Katedrą i Kliniką Kardiologii już w roku 1996, to były badania z zakresu biorównoważności. Czyli nie takie badania, które Państwa najczęściej interesują, ale badania kliniczne, które kończą się bądź nie, wprowadzeniem leku genetycznego na rynek. W tych badaniach miałem okazję poznać aktualnego rektora naszej Uczelni prof. Marcina Gruchałę, który również brał udział tak jak ja, jako jeden z wykonawców ze strony Katedry i Kliniki Kardiologii. Szczególnie ceniłem te badania za to, że pokazywały jak przejść od badań podstawowych do fazy utylitarnej. Do możliwości weryfikacji, do możliwości wprowadzenia pewnych rozwiązań do życia codziennego. Dlatego szczególnym szacunkiem darzę tych z Państwa, który poświęcają swoją energię i siłę rozwijaniu badań klinicznych.

Gdański Uniwersytet Medyczny jest beneficjentem wielu konkursów Agencji Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne. Obecnie Uczelnia jest liderem 15 projektów badawczo-naukowych finansowanych przez ABM. Łączna wartość dofinansowania to ponad 191 mln zł.


P.Sudara_-_Dzień_Badań_Klinicznych_-_009.jpg


Podczas wydarzenia swoje prelekcje przedstawili eksperci Uczelni. Profesor Jacek Jassem z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed przybliżył temat medycyny opartej na dowodach naukowych. W swojej prezentacji starał się skupić na cieniach i blaskach zagadnienia. W kolejnej części wydarzenia specjaliści z Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed: dr Marta Bednarek i dr Damian Świeczkowski omówili temat badań klinicznych w praktyce. W ostatniej części wydarzenia lek. Łukasz Jędrzejewski z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed oraz Agnieszka Pliszka z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii przedstawili perspektywę realizacji badań klinicznych z poziomu ośrodka realizującego projekt, oraz uczestniczących w nich pacjentach.

W toku prelekcji wywiązała się żywa dyskusja dotycząca dalszego rozwoju badań klinicznych. Organizatorzy zapowiedzieli kolejne edycje wydarzenia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Więcej informacji o prowadzonych w Uczelni badaniach można znaleźć na stronie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed. O jednym z nich realizujący je naukowcy opowiadają w poniższym filmie.

fot. Paweł Sudara/GUMed